Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – „Łokieć studenta”

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego – „Łokieć studenta”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kaletka maziowa to struktura przypominająca płynną poduszkę. Funkcją kaletki jest minimalizowanie tarcia pomiędzy poszczególnymi warstwami tkanek. Znajdująca się nad wyrostkiem łokciowym (czyli tkanką kostną) i przyczepiającymi się w tej okolicy mięśniami prostującymi staw łokciowy a skórą tylnej okolicy łokcia kaletka jest szczególnie narażona na kompresję ze względu na powierzchowne położenie.

Objawy i diagnostyka zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Ból w wyniku zapalenia kaletki lokalizuje się głównie z tyłu stawu łokciowego. Najczęstszymi objawami są:

  • Nagłe wystąpienie obrzęku (urazowe bądź w wyniku długotrwałej kompresji)
  • Ból punktowy w tylnej części stawu łokciowego
  • W wyniku szybkiego narastania obrzęku kaletka uwypukla skórę, która przybiera kształt podobny do piłki golfowej

Diagnostyka w przypadku zapalenia kaletki wyrostka łokciowego nie jest trudna. Terapeuta na podstawie wywiadu, obserwacji oraz badania palpacyjnego w sposób dokładny może określić problematyczną strukturę. Ból może zostać odtworzony w badaniu palpacyjnym poprzez bezpośredni ucisk na kaletkę.

Możliwe przyczyny zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Nie bez powodu dysfunkcja ta zyskała miana „łokcia studenta”. Kaletka jest strukturą negatywnie reagującą na długotrwałą lub nagłą, silną kompresję. W efekcie długotrwałego ucisku (np. podpierania się na łokciu, powtarzających się uderzeń w okolice tylne stawu łokciowego) kaletka reaguje obrzękiem.

Możliwe leczenie zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Terapeuta korzystający z zabiegów manualnych w swoim warsztacie bezie starała się zapewnić maksymalnie korzystne warunki do drenażu płynu z okolicy kaletki. W tym celu może wykorzystać:

  • Terapię przegród międzymięśniowych
  • Terapię tkanek miękkich w celu zmniejszenia napięcia otaczających tkanek
  • Fizykoterapię, w szczególności laseroterapię wysokoenergetyczną

W przypadku, gdy obrzęk nie zmniejsza się, wskazane jest wykonanie aspiracji płynu z okolic kaletki. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się iniekcja sterydowa.

Diagnostyka różnicowa zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Terapeuta podczas wywiadu oraz badania powinien wykluczyć infekcyjne zapalenie kaletki. W tym celu może odesłać pacjenta na konsultację z lekarzem, który na podstawie analizy pobranego płynu będzie mógł określić, czy zapalenie i ból tylnej części łokcia należy łączyć z infekcją.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »

Sprawdź też...

neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »