Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Samo rozcięgno rozpoczyna się na guzie piętowym, oddając promieniście pięć odgałęzień do wszystkich podstaw dystalnych paliczków. Pomaga ono w utrzymaniu łuku przyśrodkowego stopy, a także działa jak trampolina, która generując siłę podczas chodu lub biegu ułatwia nam ekonomiczne i sprawne poruszanie się.

Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Często przez pacjentów zapalenie rozcięgna podeszwowego nazywane jest „ostrogą”. Mają tu na myśli wytworzoną na kości piętowej formę kostną, przypominającą haczyk lub ostrogę. Jak wykazały jednak badania, jej obecność często nie koreluje z dolegliwościami bólowymi.

Naturalnie jako podstawową przyczynę takiego przeciążenia należy podać zaburzenie proporcji pracy stopy i rozcięgna do odpoczynku. Taka sytuacja często objawia się u sportowców, ludzi wykonujących długie marsze lub stojących długo na nogach bez zmiany pozycji.

Wszystkiemu dodatkowo nie pomaga zużyte lub źle dobrane obuwie. Najczęstszym ustawieniem kości skokowej prowokującym obciążanie rozcięgna podeszwowego jest jej ustawienie przyśrodkowe pomiędzy widełkami kości strzałkowej i piszczelowej (stopa ustawiona jest koślawo), a także wysunięcie do tyłu. Taka pozycja spowoduje, że pacjent nieświadomie, aby zachować balans osiowy kończyny dolnej będzie większe obciążenie kierował na palce. Powoduje to stałe napięcie rozcięgna.

Ustawienie kości skokowej będzie w dużej mierze zależne od starych urazów typu skręcenia, a także ustawienia kolejno kolana, biodra i miednicy. Chodzi tu o to, iż korekcja kości skokowej będzie nieistotna jeśli taki stan rzeczy jest dyktowany przez źle działające kolano, biodro czy obszar miednicy.

Nie można pominąć aspektu nadwagi u pacjenta zmagającego się z tą dolegliwością. Zbędne kilogramy będą zgodnie z prawami fizyki generować większe obciążenia, z którymi finalnie musi zmagać się stopa i rozcięgno podeszwowe. Dodatkowo taki stan rzeczy bardzo często będzie obniżał łuk przyśrodkowy stopy, co będzie kolejną rzeczą, która naszemu rozcięgnie się bardzo nie spodoba.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Ta dolegliwość oprócz uciążliwych doznań bólowych utrudnia życie w podstawowych czynnościach dnia codziennego. Jak wykonywać obowiązki domowe, pracować, jeśli każdy krok wywołuje ból, który jest nie do zignorowania?

Pacjent z zapaleniem rozcięgna podeszwowego będzie głównie odczuwał ból w okolicach przyczepu bliższego, po stronie przyśrodkowej pięty. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pacjent budzi się rano i już przy pierwszych krokach odczuwa znaczne dolegliwości. Nie oznacza to, że stopa nie „rozruszała” się dobrze po przebudzeniu. Świadczy to o tym, iż stan zapalny toczył się najprawdopodobniej już wcześniejszego dnia. W nocy zaś w związku z brakiem ruchu stan zapalny, który wywołuje obrzęk, nie mógł zostać odprowadzony i miał pole do rozwinięcia się.

W takiej sytuacji najrozsądniej będzie się jak najszybciej zgłosić do fizjoterapeuty. Szybkie wprowadzenie odpowiednich działań ułatwi proces leczenia, który w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego potrafi długo się utrzymywać.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Rozpoczynając terapię pacjenta z zapaleniem rozcięgna podeszwowego fizjoterapeuta powinien przeprowadzić badanie funkcjonalne pozwalające określić przyczynę zaburzenia biomechaniki, która doprowadziła do przeciążenia rozcięgna.

Tak jak już wcześniej wspomniano należy kolejno zbadać miednicę, biodro, kolano, i całą stopę. Pamiętać należy, że problem bólowy w danym rejonie będzie poza nagłymi urazami zawsze tylko wierzchołkiem góry lodowej! Bardzo ważnym aspektem w leczeniu stanu zapalnego zapewnienie mu jak najlepszego otoczenia, aby mógł przebiegać w odpowiednim rytmie fizjologicznym.

Terapeuta w związku z tym może opracować wszystkie miejsca wzmożonego napięcia na łydce. Dotyczy to zwłaszcza okolicy przebiegu naczyń krwionośnych doprowadzających krew tętniczą do rozcięgna i odprowadzających krew żylną i limfę wraz z produktami przemiany materii z miejsca uszkodzenia. Przed wykonaniem tych kroków należy zwrócić uwagę na napięcie dołu podkolanowego, który będzie pierwszą największą stacją odpływu kwaśnych metabolitów z rozcięgna podeszwowego.

Po wykonaniu takiej pracy można będzie wejść z technikami tkanek miękkich na przebiegu samego rozcięgna. Terapeuta po usunięciu bólu da wszelkie możliwe wskazówki pomagające unikać w przyszłości przeciążania rozcięgna podeszwowego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »