Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Samo rozcięgno rozpoczyna się na guzie piętowym, oddając promieniście pięć odgałęzień do wszystkich podstaw dystalnych paliczków. Pomaga ono w utrzymaniu łuku przyśrodkowego stopy, a także działa jak trampolina, która generując siłę podczas chodu lub biegu ułatwia nam ekonomiczne i sprawne poruszanie się.

Przyczyny zapalenia rozcięgna podeszwowego

Często przez pacjentów zapalenie rozcięgna podeszwowego nazywane jest „ostrogą”. Mają tu na myśli wytworzoną na kości piętowej formę kostną, przypominającą haczyk lub ostrogę. Jak wykazały jednak badania, jej obecność często nie koreluje z dolegliwościami bólowymi.

Naturalnie jako podstawową przyczynę takiego przeciążenia należy podać zaburzenie proporcji pracy stopy i rozcięgna do odpoczynku. Taka sytuacja często objawia się u sportowców, ludzi wykonujących długie marsze lub stojących długo na nogach bez zmiany pozycji.

Wszystkiemu dodatkowo nie pomaga zużyte lub źle dobrane obuwie. Najczęstszym ustawieniem kości skokowej prowokującym obciążanie rozcięgna podeszwowego jest jej ustawienie przyśrodkowe pomiędzy widełkami kości strzałkowej i piszczelowej (stopa ustawiona jest koślawo), a także wysunięcie do tyłu. Taka pozycja spowoduje, że pacjent nieświadomie, aby zachować balans osiowy kończyny dolnej będzie większe obciążenie kierował na palce. Powoduje to stałe napięcie rozcięgna.

Ustawienie kości skokowej będzie w dużej mierze zależne od starych urazów typu skręcenia, a także ustawienia kolejno kolana, biodra i miednicy. Chodzi tu o to, iż korekcja kości skokowej będzie nieistotna jeśli taki stan rzeczy jest dyktowany przez źle działające kolano, biodro czy obszar miednicy.

Nie można pominąć aspektu nadwagi u pacjenta zmagającego się z tą dolegliwością. Zbędne kilogramy będą zgodnie z prawami fizyki generować większe obciążenia, z którymi finalnie musi zmagać się stopa i rozcięgno podeszwowe. Dodatkowo taki stan rzeczy bardzo często będzie obniżał łuk przyśrodkowy stopy, co będzie kolejną rzeczą, która naszemu rozcięgnie się bardzo nie spodoba.

Objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Ta dolegliwość oprócz uciążliwych doznań bólowych utrudnia życie w podstawowych czynnościach dnia codziennego. Jak wykonywać obowiązki domowe, pracować, jeśli każdy krok wywołuje ból, który jest nie do zignorowania?

Pacjent z zapaleniem rozcięgna podeszwowego będzie głównie odczuwał ból w okolicach przyczepu bliższego, po stronie przyśrodkowej pięty. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pacjent budzi się rano i już przy pierwszych krokach odczuwa znaczne dolegliwości. Nie oznacza to, że stopa nie „rozruszała” się dobrze po przebudzeniu. Świadczy to o tym, iż stan zapalny toczył się najprawdopodobniej już wcześniejszego dnia. W nocy zaś w związku z brakiem ruchu stan zapalny, który wywołuje obrzęk, nie mógł zostać odprowadzony i miał pole do rozwinięcia się.

W takiej sytuacji najrozsądniej będzie się jak najszybciej zgłosić do fizjoterapeuty. Szybkie wprowadzenie odpowiednich działań ułatwi proces leczenia, który w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego potrafi długo się utrzymywać.

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Rozpoczynając terapię pacjenta z zapaleniem rozcięgna podeszwowego fizjoterapeuta powinien przeprowadzić badanie funkcjonalne pozwalające określić przyczynę zaburzenia biomechaniki, która doprowadziła do przeciążenia rozcięgna.

Tak jak już wcześniej wspomniano należy kolejno zbadać miednicę, biodro, kolano, i całą stopę. Pamiętać należy, że problem bólowy w danym rejonie będzie poza nagłymi urazami zawsze tylko wierzchołkiem góry lodowej! Bardzo ważnym aspektem w leczeniu stanu zapalnego zapewnienie mu jak najlepszego otoczenia, aby mógł przebiegać w odpowiednim rytmie fizjologicznym.

Terapeuta w związku z tym może opracować wszystkie miejsca wzmożonego napięcia na łydce. Dotyczy to zwłaszcza okolicy przebiegu naczyń krwionośnych doprowadzających krew tętniczą do rozcięgna i odprowadzających krew żylną i limfę wraz z produktami przemiany materii z miejsca uszkodzenia. Przed wykonaniem tych kroków należy zwrócić uwagę na napięcie dołu podkolanowego, który będzie pierwszą największą stacją odpływu kwaśnych metabolitów z rozcięgna podeszwowego.

Po wykonaniu takiej pracy można będzie wejść z technikami tkanek miękkich na przebiegu samego rozcięgna. Terapeuta po usunięciu bólu da wszelkie możliwe wskazówki pomagające unikać w przyszłości przeciążania rozcięgna podeszwowego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
ból bicepsa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Zapalenie, lub inaczej tendinopatia ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia (LHBT) jest stanem zapalnym wspomnianej struktury, za które może odpowiadać wiele przyczyn. Stan ten może być wywołany urazem lub też stopniowo nakładającymi się zmianami przeciążeniowymi.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »