Zapalenie trzeszczki ręki

Zapalenie trzeszczki ręki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Lokalizacja

Trzeszczki są kostnymi strukturami zlokalizowanymi w obrębie stawów. Istotą ich działania jest ochrona przebiegających przez staw ścięgien oraz poprawa ergonomii ich pracy. Najczęściej ulegającą stanom zapalnym trzeszczką w obrębie ręki jest trzeszczka stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. O wiele rzadziej dochodzi do zapalenia trzeszczki stawu śródręczno-paliczkowego palca wskazującego.

Przyczyny zapalenia trzeszczki

Do zapalenia trzeszczki dochodzi w wyniku przeciążającej pracy dłonią, do której może dojść na skutek pracy jaką wykonuje lub sportu uprawianego przez niego. Rzadko dochodzi do zapalenia trzeszczki w wyniku konkretnego urazu.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zapalenia trzeszczki są: łuszczycowe zapalenie stawów. RZS, dna moczanowa, zapalenie pochewki maziowej ścięgien.

Objawy zapalenia trzeszczki

W przypadku zapalenia trzeszczki występuje wyraźny ból podczas jej uciskania. Pacjent podczas ruchów w stawie śródręczno-paliczkowym pogłębia dolegliwości bólowe i ma wrażenie występowania w palcu ciała obcego. W wyniku nagłego uszkodzenia trzeszczki często nad jej przebiegiem pojawia się niewielka wybroczyna.

Fizjoterapia zapalenia trzeszczki

W pierwszej kolejności w przypadku zapalenia trzeszczki należy ograniczyć aktywność fizyczną, która doprowadziła do jej przeciążenia.

W początkowej fazie zapalenia pomocna będzie praca na napięciach w obrębie przedramienia w celu ułatwienia odpływu zbędnych produktów przemiany materii, powstałych w wyniku zapalenia.

Następnie można wejść z intensywniejszą pracą w obrębie kłębu kciuka. Techniką z wyboru będzie tu igłoterapia. Pomocnym w leczeniu i uśmierzeniu bólu może okazać się działanie fizykalne, jak krioterapia, terapia prądem, laserem wysokoenergetycznym lub ultradźwiękami.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »

Sprawdź też...

choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »