Zerwanie mięśnia trójgłowego ramienia

Zerwanie mięśnia trójgłowego ramienia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień trójgłowy ramienia, potocznie triceps, jest mięśniem składającym się z trzech brzuśców znajdującym się z tylnej części ramienia. Brzuśce boczny i przyśrodkowy mają przyczep początkowy na kości ramiennej, a więc ich praca polega na prostowaniu łokcia. Przyczep głowy długiej natomiast, znajduje się na łopatce, co daje mu dodatkowo możliwość prostowania i przywiedzenia stawu ramiennego. Ścięgna wszystkich trzech brzuśców zbiegają się dając duży przyczep końcowy na wyrostku łokciowym.

Przyczyny zerwania mięśnia tricepsa

Zerwanie bądź naderwanie tricepsa należy do rzadszych urazów. Dotyczy najczęściej osób trenujących siłowo i wiąże się ze zbyt dużym obciążeniem, niewystarczającą rozgrzewką, odwodnieniem, brakiem minerałów, nawarstwianiem się mikrourazów, nieprawidłową biomechaniką oraz nadużywaniem środków dopingujących.

Objawy zerwania mięśnia tricepsa

Pierwszymi objawami jest nagły ból i słyszalny trzask. Ból może po pewnym czasie zmienić charakter na tępy bądź całkowicie ustąpić. W wyniku przerwania naczyń krwionośnych może dojść do wynaczynienia krwi, a co za tym idzie może pojawić się siniak. Można zaobserwować zmianę kształtu mięśnia w stosunku do strony zdrowej.

Diagnoza zerwania mięśnia tricepsa

W przypadku zerwania częściowego wyprost w łokciu jest bolesny i osłabiony, a w przypadku zerwania całkowitego osłabienie jest bezbolesne. Palpacyjna i wizualna ocena ścięgna jest utrudniona ze względu na występujący obrzęk i tkliwość po urazie. Do potwierdzenia diagnozy, oceny wielkości uszkodzenia oraz wykluczenia złamania awulsyjnego niezbędne jest USG lub MRI.

Leczenie zerwania mięśnia tricepsa

Leczeniem z wyboru zerwania całkowitego jest zabieg operacyjny. Jest on konieczny u sportowców oraz u osób ze znacznym ubytkiem siły wyprostu w stawie łokciowym. Tylko przy niewielkich uszkodzeniach decydować się można na leczenie zachowawcze. Mimo możliwości funkcjonowania z
zerwanym mięśniem, jego funkcja jest zbyt ważna, aby z niego zrezygnować. Jak najszybciej po wykonanym zabiegu należy przystąpić do fizjoterapii. Zacząć należy od delikatnych ćwiczeń nadgarstka i palców, następnie próbując wykonywać delikatne ruchy w stawie łokciowym i
ramiennym, w celu poprawy ukrwienia i elastyczności operowanego obszaru. Kluczem powrotu do sprawności jest odpowiednio poprowadzony trening, stopniowy zwiększający siłę, wytrzymałość oraz elastyczność. Tylko trening pozwoli na prawidłową odbudowę włókien kolagenowych. W celu szybszego powrotu do zdrowia fizjoterapeuta może zaproponować masaż tkanek głębokich, terapię przegród międzymięśniowych, terapię punktów spustowych, PIR, kinesiology taping, flossing, pinoterapię, suche igłowanie, terapię blizn oraz mobilizacje stawów.

Bibliografia

  1. Peter C., Dodds S. D. Ryan L., et. al. Distal Triceps Rupture. American Academy of
    Orthopaedic Surgeon: 2010; 18; 1; 31-40.
  2. Bennett J. B., Mehlhoff T. L. Triceps Tendon Repair. The Journal of Hand Surgery 2015; 40; 8;
    1677-1683.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »