Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją obejmującą górną część klatki piersiowej, odcinek szyjno-piersiowy w kręgosłupie oraz splot nerwowy i naczynia krwionośne kończyny górnej.

Problem bólowy może pojawiać się podczas unoszenia kończyny do góry, czasem również w nocy lub podczas ruchów głową. Może być lokalny, w miejscu konfliktu górnej części klatki piersiowej i obojczyka lub rozlany na okolice szyi, barku. Zdarza się, że ból schodzi nawet do przedramienia i palców.

Najczęstsze objawy zespołu górnego otworu klatki piersiowej

 • Ból pod obojczykiem podczas ruchów kończyną górną lub głową
 • Ból w okolicy kręgosłupa szyjnego, mięśni kapturowych, barku
 • Mrowienia, drętwienia kończyny górnej (ramię, przedramię, palce)
 • Osłabienie siły mięśniowej ręki
 • Bóle zmęczeniowe kończyny górnej po wykonywaniu aktywności z uniesionymi rękami
 • Odczucie zimna w dłoni, zimne dłonie

Jak powstaje zespół górnego otworu klatki piersiowej?

Bezpośrednim powodem jest konflikt między I żebrem, a obojczykiem. Obojczyk układa się tuż nad I żebrem. Obydwie struktury połączone są ze sobą poprzez mięsień podobojczykowy oraz więzadło obojczykowo-żebrowe. Istotne jest, jakie struktury znajdują się wokół I żebra i obojczyka oraz jak mogą zostać podrażnione, jednak ważniejsze jest co doprowadziło do problemu.

Pod obojczykiem przebiegają nerwy oraz naczynia krwionośne kończyny górnej. Nerwy wychodzą z odcinka szyjnego kręgosłupa, naczynia z klatki piersiowej oraz szyi.

Wyobraźmy sobie zatem, że pomiędzy obojczykiem, a I żebrem przestrzeń zostaje zmniejszona, dochodzi do uciskania naczyń oraz nerwów idących do barku oraz kończyny górnej. Konsekwencją może być ograniczony drenaż krwi żylnej z kończyny górnej, zastój płynów i ból w nocny. Podczas globalnych ruchów barkiem, może dochodzić do podrażnienia nerwów oraz ucisku naczyń.

Jak dochodzi do powstania ciasnoty między I żebrem a obojczykiem?

 • Mięśnie pochyłe to mięśnie przednio- bocznej części szyi. Przyczepiają się do kręgosłupa szyjnego oraz do I, II żebra. Są to mięśnie biorące udział w oddychaniu, szczególnie wspomagają wdech unosząc górne żebra. Aktywność ruchowa zachodzi podczas zgięcia bocznego i rotacji kręgosłupa szyjnego. Wdechowe ustawienie klatki piersiowej np. w wyniku ciągłego stresu,  problemów trawiennych lub innych, może spowodować adaptację mięśni do błędnego wzorca oddechowego. Konsekwencją zazwyczaj jest skrócenie mięśni oraz usztywnienie powięzi,  prowadzące do wzmożonego napięcia rejonu obojczykowo-żebrowego. Ich wzmożone napięcie wynika również z statycznych pozycji np. długotrwałe siedzenie. Dysfunkcja mięśni pochyłych, będzie dodatkowo drażniła splot ramienny, który przechodzi między mięśniem pochyłym przednim, a środkowym.
 • Urazy barku, złamania obojczyka, problemy z kręgosłupem szyjnym po wypadkach komunikacyjnych, również mogą stanowić przyczynę powstania ciasnoty.
 • Czynniki posturalno-strukturalne np. skolioza, czyli trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, może stanowić przyczynę nieprawidłowego ustawienia łopatki i obojczyka.

Leczenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej

Fizjoterapeuta, osteopata po wykonaniu diagnostyki funkcjonalnej oraz palpacyjnej będzie mógł określić wstępny plan leczenia i poinformować pacjenta dlaczego pojawił się problem.

Leczenie będzie nakierowane na zmniejszenie ucisku naczyń oraz nerwów w obrębie obojczyka. Terapia manualna tkanek miękkich, głównie mięśni mających wpływ na ruchomość żeber i obojczyka. Jeśli z badania fizjoterapeutycznego wyszedł problem z ruchomością klatki piersiowej, zablokowaniem żeber, będzie konieczność przywrócenia prawidłowej dynamiki oddechu, jako priorytet leczenia problemu. Przysłużą się temu techniki manipulacji, mobilizacji stawów.

Usunięcie napięć wtórnych w obrębie mięśni i powięzi szyi pozwoli uwolnić okolicę żebrowo-obojczykową od kompresji. Gdy przyczyną okaże się wada postawy np. skolioza wówczas konieczne jest redukowanie napięć pracą manualna oraz odpowiednimi ćwiczeniami korekcyjnymi.

Skuteczne metody leczenia zespołu górnego otworu klatki piersiowej

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Terapia mięśniowo-powięziowa

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »