Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

W kanale Guyona przebiegać będzie nerw, tętnica i żyła łokciowa. Ograniczeniami tej przestrzeni jest kość grochowata i haczykowata, należące do drugiego szeregu kości nadgarstka. Od góry kanał przykryty jest więzadłem haczykowato-grochowatym, rozpostartym pomiędzy dwoma wymienionymi kośćmi.

Objawy zespołu kanału Guyona

Objawy wynikające z zespołu uciskowego w kanale Guyona będą generowane przez drażnienie nerwu łokciowego. Nerw ten czuciowo unerwia nam skórę kłębika małego palca, małego palca oraz połowę palca serdecznego. Ruchowo zaś unerwia mięśnie kłębika palca małego oraz przywodziciela kciuka i głowę głęboką zginacza krótkiego kciuka. W związku z tym pacjent cierpiący na tego typu dolegliwości będzie odczuwał drętwienie, mrowienie lub zaburzenie czucia w obrębie wymienionego obszaru unerwienia czuciowego lub/i osłabienie siły mięśniowej unerwionych ruchowo przez ten nerw mięśni.

Przyczyny zespołu kanału Guyona

Do najczęstszych przyczyn powstawania zespołu kanału Guyona należą:

  • urazy w obrębie nadgarstka (złamania, pęknięcia, przemieszczenia)
  • wrodzone zmiany anatomiczne zwężające przestrzeń kanału
  • gangliony w obrębie nadgarstka
  • choroby zwyrodnieniowe, RZS

Diagnostyka i fizjoterapia zespołu Kanału Guyona

Rolą fizjoterapeuty w przypadku pojawienia się pacjenta z podejrzeniem zespołu kanału Guyona będzie przede wszystkim stwierdzenie, czy zaburzenia, z którymi przychodzi pacjent rzeczywiście wynikają z kompresji nerwu w owym kanale. W związku z tym należy sprawdzić przebieg całego nerwu łokciowego, począwszy od dolnego odcinka szyjnego i górnego odcinka piersiowego kręgosłupa.

Następnie w drodze do nadgarstka pojawi się kilka obszarów z predyspozycjami do ucisku nerwu łokciowego, które jeśli będą w spazmie napięciowym, wywołać mogą dolegliwości w obrębie nadgarstka i dwóch ostatnich palców.

Jeśli przyczyna problemu będzie leżała bezpośrednio w kanale Guyona i jego anatomicznych ograniczeniach, terapeuta będzie mógł wykonać techniki mobilizacyjne kości nadgarstka (zwłaszcza kości grochowatej i haczykowatej) oraz techniki tkanek miękkich.

Pamiętaj! Bardzo rzadko dolegliwości ze strony nerwu łokciowego będą wymagały korekcji chirurgicznych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »

Sprawdź też...

zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »