Zespół kanału stępu

Zespół kanału stępu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Granice kanału stępu wyznaczają następujące struktury:

 • od przodu i od góry: kostka przyśrodkowa
 • od boku: powierzchnia przyśrodkowa kości piętowej
 • dół i pokrycie kanału: troczek zginaczy

Skoro mamy już wyznaczone granice, wypada również poznać jego zawartość. Kolejno od kostki przyśrodkowej biegną ścięgna mięśni:

 • piszczelowego tylnego
 • zginacza długiego palców
 • zginacza długiego paluch

Jednak, co nawet istotniejsze przebiegać będą tu naczynia krwionośne i nerwy:

 • nerw piszczelowy(!)
 • tętnica piszczelowa tylna
 • żyła piszczelowa tylna

Przyczyny zespołu kanału stępu

Drażnienie struktur kanału stępu może występować z wielu przyczyn. Do najczęstszych należą:

 • skręcenia stawu skokowego
 • złamania kości
 • uszkodzenia i stany zapalne ścięgien wypełniających kanał
 • żylaki
 • nadwaga
 • blizny w rejonie kanału
 • choroby metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa,)
 • choroby reumatoidalne (RZS, ZZSK)

Objawy zespołu kanału stępu

Objawy mogące świadczyć o występowaniu zespołu kanału stępu:

 • odczucia wyładowań elektrycznych, drętwienia, mrowienia, palenia lub pieczenia wędrujące do pięty, palców, podeszwy stóp, czasem wzdłuż kości piszczelowej w górę
 • ból w okolicy kostki przyśrodkowej
 • osłabienie zginaczy stopy, utrudniające stanie na palcach jednej nogi

Leczenie zespołu kanału stępu

Jak w każdym schorzeniu, z którym trafia do terapeuty pacjent najważniejszym będzie odnalezienie jego przyczyny.

W przypadku niewystępowania chorób współistniejących i urazów, które wystąpiły bezpośrednio przed zapoczątkowaniem dolegliwości bólowych, należy przeprowadzić badanie funkcjonalne. Pomaga ono ocenić, czy występują wzorce napięciowe obciążające dodatkowo kanał stępu. Zazwyczaj ustawieniem stopy, które predysponuje do tej przypadłości jest jej zeszpotawienie, z przesunięciem kości skokowej do boku i do przodu. Przy takim stanie rzeczy niezbędnym będzie sprawdzenie funkcjonowania kolana, biodra oraz miednicy.

Należy wziąć pod uwagę wszystkie stare urazy w obrębie kończyny dolnej. Koniecznym będzie sprawdzenie przebiegu nerwu piszczelowego. Szczególnie ważnym aspektem będzie sprawdzenie, czy w okolicach jego przebiegu nie występują napięcia, które wtórnie będą predysponowały do jego wystąpienia obrzęku w jego dystalnym odcinku.

Bardzo często przyda się terapia mięśni zginaczy podudzia, np. za pomocą igłoterapii. Zmniejszenie ich napięcia spowoduje obniżenie ciśnienie w obrębie kanału stępu, co ułatwi nam proces regeneracji nerwu.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »