Zespół kanału stępu

Zespół kanału stępu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Granice kanału stępu wyznaczają następujące struktury:

 • od przodu i od góry: kostka przyśrodkowa
 • od boku: powierzchnia przyśrodkowa kości piętowej
 • dół i pokrycie kanału: troczek zginaczy

Skoro mamy już wyznaczone granice, wypada również poznać jego zawartość. Kolejno od kostki przyśrodkowej biegną ścięgna mięśni:

 • piszczelowego tylnego
 • zginacza długiego palców
 • zginacza długiego paluch

Jednak, co nawet istotniejsze przebiegać będą tu naczynia krwionośne i nerwy:

 • nerw piszczelowy(!)
 • tętnica piszczelowa tylna
 • żyła piszczelowa tylna

Przyczyny zespołu kanału stępu

Drażnienie struktur kanału stępu może występować z wielu przyczyn. Do najczęstszych należą:

 • skręcenia stawu skokowego
 • złamania kości
 • uszkodzenia i stany zapalne ścięgien wypełniających kanał
 • żylaki
 • nadwaga
 • blizny w rejonie kanału
 • choroby metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa,)
 • choroby reumatoidalne (RZS, ZZSK)

Objawy zespołu kanału stępu

Objawy mogące świadczyć o występowaniu zespołu kanału stępu:

 • odczucia wyładowań elektrycznych, drętwienia, mrowienia, palenia lub pieczenia wędrujące do pięty, palców, podeszwy stóp, czasem wzdłuż kości piszczelowej w górę
 • ból w okolicy kostki przyśrodkowej
 • osłabienie zginaczy stopy, utrudniające stanie na palcach jednej nogi

Leczenie zespołu kanału stępu

Jak w każdym schorzeniu, z którym trafia do terapeuty pacjent najważniejszym będzie odnalezienie jego przyczyny.

W przypadku niewystępowania chorób współistniejących i urazów, które wystąpiły bezpośrednio przed zapoczątkowaniem dolegliwości bólowych, należy przeprowadzić badanie funkcjonalne. Pomaga ono ocenić, czy występują wzorce napięciowe obciążające dodatkowo kanał stępu. Zazwyczaj ustawieniem stopy, które predysponuje do tej przypadłości jest jej zeszpotawienie, z przesunięciem kości skokowej do boku i do przodu. Przy takim stanie rzeczy niezbędnym będzie sprawdzenie funkcjonowania kolana, biodra oraz miednicy.

Należy wziąć pod uwagę wszystkie stare urazy w obrębie kończyny dolnej. Koniecznym będzie sprawdzenie przebiegu nerwu piszczelowego. Szczególnie ważnym aspektem będzie sprawdzenie, czy w okolicach jego przebiegu nie występują napięcia, które wtórnie będą predysponowały do jego wystąpienia obrzęku w jego dystalnym odcinku.

Bardzo często przyda się terapia mięśni zginaczy podudzia, np. za pomocą igłoterapii. Zmniejszenie ich napięcia spowoduje obniżenie ciśnienie w obrębie kanału stępu, co ułatwi nam proces regeneracji nerwu.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »

Sprawdź też...

uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »