Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień gruszkowaty przyczepia się do powierzchni brzusznej kości krzyżowej oraz do więzadła krzyżowo-biodrowego. Dalszy przyczep znajduje się na krętarzu większym kości biodrowej, czyli wyczuwalnej struktury kostnej z boku biodra.

Mięsień ten posiada funkcję rotacji zewnętrznej w biodrze oraz pełni istotną rolę w kontroli ruchowej biodra, gdyż posiada wiele tzw. receptorów czucia głębokiego.

Jego przebieg jest mocno powiązany z nerwem kulszowym. Pod mięśniem w otworze podgruszkowym przebiega nerw kulszowy. Wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego może  podrażniać nerw. Unerwiany jest z odcinka krzyżowego kręgosłupa z poziom S1-S2. Z tego poziomu wychodzi również nerw kulszowy, a konkretniej z segmentów L5-S3.  Poprzez bliskie sąsiedztwo, a także unerwienie, mięsień gruszkowaty i nerw kulszowy wzajemnie mogą na siebie wpływać, imitując objawy rwy kulszowej.

Przyczyny zespołu mięśnia gruszkowatego

Stopniowo kumulujące się napięcia w obrębie mięśnia gruszkowatego, mogą spowodować w akcie buntu jego odruchowe skrócenie podczas nagłego, szybkiego ruchu np. przy podnoszeniu czegoś z podłoża. Skutkuje to bólem po bocznej stronie kości krzyżowej w okolicach pośladka, a nawet schodzącym do tyłu uda.

Skrócenie mięśnia, często powoduje podrażnienie, zaciśnięcie nerwu kulszowego, który przechodzi w pobliżu. Tym faktem można wytłumaczyć występujące promieniowanie do nogi.

Sama kumulacja napięciowa w mięśniu gruszkowatym może wynikać z dysfunkcji w obrębie mięśni miednicy, kości krzyżowej, czy kręgosłupa lędźwiowego. Przodopochylenie miednicy i wiążące się z nim zwiększenie lordozy lędźwiowej, będzie generowało napięcia w obrębie mięśni pośladkowych, w tym mięśnia gruszkowatego.

Kiedy miednica jest zrotowana ku przodowi, biodra ustawiają się w rotacji wewnętrznej. Ułożenie to wyhamowuje pracę mięśnia gruszkowatego i powoduje najczęściej przewlekłe patologiczne napięcie.  

Niekorzystne ułożenie miednicy wynika zazwyczaj ze skrócenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, przebiegającego od strony przedniej miednicy, a także z nieprawidłowych napięć trzewnych oraz mięśni dna miednicy.

Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego

Dolegliwości spowodowane tą dysfunkcja do złudzenia mogą przypominać rwę kulszową. W wyniku zespołu mięśnia gruszkowatego może pojawić się:

  • ból pośladka, nasilający się w trakcie zgięcia kręgosłupa
  • ból promieniujący do tylnej bądź tylno-bocznej części nogi
  • objawy neurologiczne: drętwienia, mrowienia, parestezje

Opisane dolegliwości mogą dotyczyć dyskopatii na poziomie L5- S1, lecz nie zawsze tak się dzieje. Główną różnicą pomiędzy dyskopatyczną rwą kulszową a zespołem mięśnia gruszkowatego, będzie możliwość odtworzenia bólu poprzez nacisk na mięsień.

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego

Choć dolegliwości do złudzenia mogą przypominać te pochodzące od rwy kulszowej, terapeuci często dość szybko rozwiązują problem. Praca fizjoterapeuty, osteopaty jest niezbędna do usunięcia patologicznych napięć tkankowych i bólu.

Podczas wizyty terapeuta usunie problem lokalny, poprzez terapię manualną rozluźni mięsień gruszkowaty wraz z jego powięzią i sąsiadującymi tkankami. Zredukowanie napięcia powinno dać dużą ulgę, lecz aby sytuacja się nie powtarzała w przyszłości, należy usunąć restrykcje, które doprowadziły do obciążenia mięśni pośladkowych.  Przegląd ciała, będzie obejmował wgląd w kręgosłup lędźwiowy, ustawienie miednicy oraz wpływ tkanek miękkich i narządów na jej ustawienie i funkcje.

Problem może wynikać również z tzw. dysfunkcji wstępującej. Jeśli w przeszłości wystąpił uraz w kończynie dolnej np. w kolanie czy stawie skokowym lub jeśli ból jest aktywny cały czas, zachodzi prawdopodobieństwo kompensacyjnej dysfunkcji w obrębie mięśni pośladkowych. Kompensacyjnie to znaczy, że ciało przystosowuje się do złego funkcjonowania i obciąża niekorzystnie inne rejony aby utrzymać swoją funkcjonalność. Istotne wówczas dla leczenia będzie zajęcie się starym, bądź obecnym problemem kończyny dolnej, aktywnie wpływającym na dolegliwości wyżej.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »

Sprawdź też...

zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »