Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień gruszkowaty przyczepia się do powierzchni brzusznej kości krzyżowej oraz do więzadła krzyżowo-biodrowego. Dalszy przyczep znajduje się na krętarzu większym kości biodrowej, czyli wyczuwalnej struktury kostnej z boku biodra.

Mięsień ten posiada funkcję rotacji zewnętrznej w biodrze oraz pełni istotną rolę w kontroli ruchowej biodra, gdyż posiada wiele tzw. receptorów czucia głębokiego.

Jego przebieg jest mocno powiązany z nerwem kulszowym. Pod mięśniem w otworze podgruszkowym przebiega nerw kulszowy. Wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego może  podrażniać nerw. Unerwiany jest z odcinka krzyżowego kręgosłupa z poziom S1-S2. Z tego poziomu wychodzi również nerw kulszowy, a konkretniej z segmentów L5-S3.  Poprzez bliskie sąsiedztwo, a także unerwienie, mięsień gruszkowaty i nerw kulszowy wzajemnie mogą na siebie wpływać, imitując objawy rwy kulszowej.

Przyczyny zespołu mięśnia gruszkowatego

Stopniowo kumulujące się napięcia w obrębie mięśnia gruszkowatego, mogą spowodować w akcie buntu jego odruchowe skrócenie podczas nagłego, szybkiego ruchu np. przy podnoszeniu czegoś z podłoża. Skutkuje to bólem po bocznej stronie kości krzyżowej w okolicach pośladka, a nawet schodzącym do tyłu uda.

Skrócenie mięśnia, często powoduje podrażnienie, zaciśnięcie nerwu kulszowego, który przechodzi w pobliżu. Tym faktem można wytłumaczyć występujące promieniowanie do nogi.

Sama kumulacja napięciowa w mięśniu gruszkowatym może wynikać z dysfunkcji w obrębie mięśni miednicy, kości krzyżowej, czy kręgosłupa lędźwiowego. Przodopochylenie miednicy i wiążące się z nim zwiększenie lordozy lędźwiowej, będzie generowało napięcia w obrębie mięśni pośladkowych, w tym mięśnia gruszkowatego.

Kiedy miednica jest zrotowana ku przodowi, biodra ustawiają się w rotacji wewnętrznej. Ułożenie to wyhamowuje pracę mięśnia gruszkowatego i powoduje najczęściej przewlekłe patologiczne napięcie.  

Niekorzystne ułożenie miednicy wynika zazwyczaj ze skrócenia mięśnia biodrowo-lędźwiowego, przebiegającego od strony przedniej miednicy, a także z nieprawidłowych napięć trzewnych oraz mięśni dna miednicy.

Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego

Dolegliwości spowodowane tą dysfunkcja do złudzenia mogą przypominać rwę kulszową. W wyniku zespołu mięśnia gruszkowatego może pojawić się:

  • ból pośladka, nasilający się w trakcie zgięcia kręgosłupa
  • ból promieniujący do tylnej bądź tylno-bocznej części nogi
  • objawy neurologiczne: drętwienia, mrowienia, parestezje

Opisane dolegliwości mogą dotyczyć dyskopatii na poziomie L5- S1, lecz nie zawsze tak się dzieje. Główną różnicą pomiędzy dyskopatyczną rwą kulszową a zespołem mięśnia gruszkowatego, będzie możliwość odtworzenia bólu poprzez nacisk na mięsień.

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego

Choć dolegliwości do złudzenia mogą przypominać te pochodzące od rwy kulszowej, terapeuci często dość szybko rozwiązują problem. Praca fizjoterapeuty, osteopaty jest niezbędna do usunięcia patologicznych napięć tkankowych i bólu.

Podczas wizyty terapeuta usunie problem lokalny, poprzez terapię manualną rozluźni mięsień gruszkowaty wraz z jego powięzią i sąsiadującymi tkankami. Zredukowanie napięcia powinno dać dużą ulgę, lecz aby sytuacja się nie powtarzała w przyszłości, należy usunąć restrykcje, które doprowadziły do obciążenia mięśni pośladkowych.  Przegląd ciała, będzie obejmował wgląd w kręgosłup lędźwiowy, ustawienie miednicy oraz wpływ tkanek miękkich i narządów na jej ustawienie i funkcje.

Problem może wynikać również z tzw. dysfunkcji wstępującej. Jeśli w przeszłości wystąpił uraz w kończynie dolnej np. w kolanie czy stawie skokowym lub jeśli ból jest aktywny cały czas, zachodzi prawdopodobieństwo kompensacyjnej dysfunkcji w obrębie mięśni pośladkowych. Kompensacyjnie to znaczy, że ciało przystosowuje się do złego funkcjonowania i obciąża niekorzystnie inne rejony aby utrzymać swoją funkcjonalność. Istotne wówczas dla leczenia będzie zajęcie się starym, bądź obecnym problemem kończyny dolnej, aktywnie wpływającym na dolegliwości wyżej.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »