Zespół nerwu międzykostnego przedniego (syndrom Kiloha-Nevina; AINS)

Zespół nerwu międzykostnego przedniego (syndrom Kiloha-Nevina; AINS)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Nerw pośrodkowy jest gałęzią powstałą z korzenia przyśrodkowego (C8-Th2) i bocznego (C5-C7) będących strukturami splotu ramiennego. Przez ramię przebiegu wraz z tętnicą ramienną w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, by następnie przechodząc przez dół łokciowy i warstwy mięśni zginaczy powierzchownych i głębokich palców trafić do kanału nadgarstka, gdzie dzieli się na nerwy palców.

Nerw międzykostny przedni jest gałęzią ruchową nerwu pośrodkowego, odbiegającym od w okolicy łokcia i odpowiadającym za pracę mięśnia zginacza długiego kciuka, zginacza długiego palców (części odpowiadającej za palec wskazujący i środkowy) i nawrotnego obłego.

Przyczyny zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Kompresję nerwu międzykostnego przedniego może wywołać powiększona kaletka mięśnia dwugłowego ramienia, zwyrodnienie powstałe w wyniku złamań kości kończyny górnej, anatomiczna wariacja w postaci dodatkowego wyrostka kostnego lub mięśnia. Może go również uszkodzić bezpośredni uraz, dyslokacja stawu ramiennego lub łokciowego.

Objawy zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Mogą wystąpić razu po urazie lub po długim okresie utajenia. W przypadku kiedy przyczyną jest wariant anatomiczny objawy mogą wystąpić spontanicznie. Pacjentowi doskwiera słabość przedramienia i ręki, objawiająca się występowaniem tzw. ręki błogosławiącej przy próbie zaciśnięcia ręki w pięść. Pacjent zauważa szybką męczliwość dłoni i utrudnienie posługiwania się nią w precyzyjnych ruchach. Objawy narastają w zależności od tego, jaka była przyczyna. Mogą pojawić się nagle lub narastać stopniowo.

Diagnostyka zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Wywiad powinien uwzględnić przeszłość pacjenta, gdzie może znajdować się informacja o przypuszczalnej przyczynie problemu. Następnie wykonuje się ocenę siły mięśniowej. Do oceny siły kciuka oraz palca wskazującego pacjent może zostać poproszony o próbę utrzymania monety, lub kartki przeciw sile terapeuty. Osoba dotknięta tym zespołem będzie miała problem z podniesieniem monety z płaskiej powierzchni. W przypadku wykonania większej ilości zadań ruchowych może pojawić się męczliwość dłoni.

Badaniem obiektywnie oceniającym funkcję nerwu międzykostnego przedniego jest badanie elektromiograficzne (EMG).

Diagnostyka różnicowa zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Należy upewnić się, że objawy nie pochodzą z poziomów wyżej, np. z szyi lub otworu klatki piersiowej. AINS może przypominać zespół mięśnia nawrotnego obłego. Różnicuje się to za pomocą testu oporowej pronacji w przedramieniu lub próbując rozciągnąć mięsień nawrotny maksymalnie supinując przedramię. Aby wykluczyć cieśń nadgarstka jako przyczynę dolegliwości zastosować można test Phalena.

Leczenie zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Jeśli badanie EMG ujawniło bardzo duży ubytek w przewodzeniu nerwu stosuje się operację endoskopową, oceniającą jego uszkodzenie. Podejmowane są następnie, w zależności od stanu pacjenta, próby uwolnienia nerwu.

W przypadku zachowania części przewodzenia zalecana jest leczenie zachowawcze. Terapeuta dobiera odpowiednie techniki mające uwolnić nerw oraz poprawić jego ślizg względem otaczających tkanek. Do pobudzenia pracy nerwu stosuje się elektrostymulację. Jest to zabieg polegający na wzbudzaniu impulsów w uszkodzonym nerwie, co w dłuższej perspektywie ma usprawnić jego funkcję. Wspomagająco stosuje się zabiegi fizykalne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, mające za zadanie zredukować podrażnienie, a co za tym idzie obrzęk powodujący objawy. Jeśli efekty takiej terapii są niezadowalające i objawy utrzymują się powyżej 6 miesięcy, stosuje się iniekcje ze sterydem w miejsce podrażnienia lub operację endoskopową uwalniającą nerw.

Przeprowadzenie operacji nie zwalnia z wizyty u fizjoterapeuty. Po wykonanym zabiegu konieczna jest terapia blizny.

Bibliografia

  1. Rodner C. M., Tinsley B. A., O’Malley M. Pronator Syndrome and Anterior Interosseous Nerve Syndrome. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons 2013;21(5): 268-275.
  2. Chi Y., Harness N. G. Anterior Interosseous Nerve Syndrome. The Journal of Hand Surgery 2010;35(12):2078–2080.
  3. Keiner D., Tschabitscher M., Welschehold S., Oertel J. Anterior interosseous nerve compression syndrome: Is there a role for endoscopy? Acta Neurochirurgica 2011;153; 2225.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »