Zespół nerwu międzykostnego przedniego (syndrom Kiloha-Nevina; AINS)

Zespół nerwu międzykostnego przedniego (syndrom Kiloha-Nevina; AINS)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Nerw pośrodkowy jest gałęzią powstałą z korzenia przyśrodkowego (C8-Th2) i bocznego (C5-C7) będących strukturami splotu ramiennego. Przez ramię przebiegu wraz z tętnicą ramienną w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, by następnie przechodząc przez dół łokciowy i warstwy mięśni zginaczy powierzchownych i głębokich palców trafić do kanału nadgarstka, gdzie dzieli się na nerwy palców.

Nerw międzykostny przedni jest gałęzią ruchową nerwu pośrodkowego, odbiegającym od w okolicy łokcia i odpowiadającym za pracę mięśnia zginacza długiego kciuka, zginacza długiego palców (części odpowiadającej za palec wskazujący i środkowy) i nawrotnego obłego.

Przyczyny zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Kompresję nerwu międzykostnego przedniego może wywołać powiększona kaletka mięśnia dwugłowego ramienia, zwyrodnienie powstałe w wyniku złamań kości kończyny górnej, anatomiczna wariacja w postaci dodatkowego wyrostka kostnego lub mięśnia. Może go również uszkodzić bezpośredni uraz, dyslokacja stawu ramiennego lub łokciowego.

Objawy zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Mogą wystąpić razu po urazie lub po długim okresie utajenia. W przypadku kiedy przyczyną jest wariant anatomiczny objawy mogą wystąpić spontanicznie. Pacjentowi doskwiera słabość przedramienia i ręki, objawiająca się występowaniem tzw. ręki błogosławiącej przy próbie zaciśnięcia ręki w pięść. Pacjent zauważa szybką męczliwość dłoni i utrudnienie posługiwania się nią w precyzyjnych ruchach. Objawy narastają w zależności od tego, jaka była przyczyna. Mogą pojawić się nagle lub narastać stopniowo.

Diagnostyka zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Wywiad powinien uwzględnić przeszłość pacjenta, gdzie może znajdować się informacja o przypuszczalnej przyczynie problemu. Następnie wykonuje się ocenę siły mięśniowej. Do oceny siły kciuka oraz palca wskazującego pacjent może zostać poproszony o próbę utrzymania monety, lub kartki przeciw sile terapeuty. Osoba dotknięta tym zespołem będzie miała problem z podniesieniem monety z płaskiej powierzchni. W przypadku wykonania większej ilości zadań ruchowych może pojawić się męczliwość dłoni.

Badaniem obiektywnie oceniającym funkcję nerwu międzykostnego przedniego jest badanie elektromiograficzne (EMG).

Diagnostyka różnicowa zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Należy upewnić się, że objawy nie pochodzą z poziomów wyżej, np. z szyi lub otworu klatki piersiowej. AINS może przypominać zespół mięśnia nawrotnego obłego. Różnicuje się to za pomocą testu oporowej pronacji w przedramieniu lub próbując rozciągnąć mięsień nawrotny maksymalnie supinując przedramię. Aby wykluczyć cieśń nadgarstka jako przyczynę dolegliwości zastosować można test Phalena.

Leczenie zespołu nerwu międzykostnego przedniego

Jeśli badanie EMG ujawniło bardzo duży ubytek w przewodzeniu nerwu stosuje się operację endoskopową, oceniającą jego uszkodzenie. Podejmowane są następnie, w zależności od stanu pacjenta, próby uwolnienia nerwu.

W przypadku zachowania części przewodzenia zalecana jest leczenie zachowawcze. Terapeuta dobiera odpowiednie techniki mające uwolnić nerw oraz poprawić jego ślizg względem otaczających tkanek. Do pobudzenia pracy nerwu stosuje się elektrostymulację. Jest to zabieg polegający na wzbudzaniu impulsów w uszkodzonym nerwie, co w dłuższej perspektywie ma usprawnić jego funkcję. Wspomagająco stosuje się zabiegi fizykalne oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, mające za zadanie zredukować podrażnienie, a co za tym idzie obrzęk powodujący objawy. Jeśli efekty takiej terapii są niezadowalające i objawy utrzymują się powyżej 6 miesięcy, stosuje się iniekcje ze sterydem w miejsce podrażnienia lub operację endoskopową uwalniającą nerw.

Przeprowadzenie operacji nie zwalnia z wizyty u fizjoterapeuty. Po wykonanym zabiegu konieczna jest terapia blizny.

Bibliografia

  1. Rodner C. M., Tinsley B. A., O’Malley M. Pronator Syndrome and Anterior Interosseous Nerve Syndrome. Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons 2013;21(5): 268-275.
  2. Chi Y., Harness N. G. Anterior Interosseous Nerve Syndrome. The Journal of Hand Surgery 2010;35(12):2078–2080.
  3. Keiner D., Tschabitscher M., Welschehold S., Oertel J. Anterior interosseous nerve compression syndrome: Is there a role for endoscopy? Acta Neurochirurgica 2011;153; 2225.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »

Sprawdź też...

zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »