Zespół pronatorów; zespół mięśnia nawrotnego obłego

Zespół pronatorów; zespół mięśnia nawrotnego obłego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Nerw pośrodkowy jest gałęzią powstałą z korzenia przyśrodkowego (C8-Th2) i bocznego (C5-C7) będących strukturami splotu ramiennego. Przez ramię przebiega wraz z tętnicą ramienną w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego, by następnie przechodząc przez dół łokciowy pod rozcięgnem mięśnia dwugłowego ramienia, następnie pomiędzy brzuścami mięśnia nawrotnego obłego i mięśniami zginaczy powierzchownych i głębokich palców trafić do kanału nadgarstka. Po przejściu pod więzadłem poprzecznym trafia do 4 pierwszych palców.

Przyczyny zespołu pronatorów

Mięsień nawrotny obły poprzez swoje wzmożone napięcie może powodować kompresję na nerw pośrodkowy dając objawy z którejś jego gałęzi, lub imitując popularny zespół cieśni nadgarstka. Kompresja może wynikać również z nietypowego umiejscowienia przyczepu, który może przez to mocniej dociskać nerw pośrodkowy do kości przedramienia. Utrudnia to jego ślizg względem otaczających tkanek.

Nerw pośrodkowy może również zostać uciśnięty rozcięgnem lub powiększoną kaletką mięśnia dwugłowego ramienia, brzuścami powierzchownego i głębokiego zginacza palców lub wariantem anatomicznych występujących tylko u części populacji jak np. więzadło=em Struthersa czy mięśniem Gantzera.

O ile przyczyna anatomicznej wariacji przyczepu jest wrodzona, to wzmożone napięcie tych mięśni może być wynikiem przetrwałego ustawienia pronacyjnego przedramienia związanego z siedzącym trybem życia, noszenia ciężkiej torby na przedramieniu lub przeciążenia sportowego.

Objawy zespołu pronatorów

W zależności od stopnia kompresji i jej umiejscowienia objawy mogą się nieznacznie różnić. Najczęściej pacjentowi dokucza rozlany ból, zaburzenia czucia i parestezje w postaci pieczenia i igiełek, umiejscowione od dołu łokciowego po palce dłoni. Objawy nasilają się zazwyczaj przy nawracaniu i odwracaniu przedramienia. Ponadto może wystąpić osłabienie zgięcia 3 pierwszych palców. Daje to efekt „reki błogosławiącej” przy próbie zaciśnięcia dłoni w pięść. Poprzez słabość utrudnione są ruchy precyzyjne ręki, spotęgowane przez jej męczliwość.

Objawy początkowo odbierane marginalnie mogą nasilać swoją intensywność wraz z biegiem czasu. W związku z niską intensywnością objawów zespół ten może być długo niezdiagnozowany.

Diagnostyka zespołu pronatorów

Testem potwierdzającym mięsień nawrotny obły jako przyczynę będzie wystąpienie objawów przy próbie oporowego nawrócenia przedramienia w pozycji wyprostowanego łokcia lub w trakcie próby jego rozciągnięcia w kierunku odwrócenia przedramienia. . Jeśli chcemy ocenić czy kompresja ma miejsce pomiędzy brzuścami mięśni zginaczy palców wykonujemy oporowe zgięcie 3 palca. Biceps prowokujemy wykonując oporowe zgięcie łokcia z jego rotacją zewnętrzną.

W celu oceny stopnia uszkodzenia jak i postępów terapii stosuje się badanie elektromiograficzne (EMG).

Diagnostyka różnicowa zespołu pronatorów

Podobne objawy czuciowe i ruchowe mogą występować w związku z dysfunkcją nerwu na wyższym poziomie, dlatego należy wykluczyć problemy w odcinku szyjnym, w otworze klatki piersiowej i na poziomie barku. Zespół mięśnia nawrotnego obłego przypomina zespół nerwu międzykostnego przedniego, różnica polega na występowaniu dolegliwości czuciowych w zespole mięśnia nawrotnego obłego; nerw międzykostny przedni daje unerwienie jedynie ruchowe. Aby wyeliminować podejrzenie cieśni nadgarstka można wykorzystać test Phalena oraz test Tinella w obrębie kanału nadgarstka

Leczenie zespołu pronatorów

Leczenie zachowawcze rozpoczyna się od edukacji pacjenta oraz usunięciu czynnika prowokującego. Fizjoterapia polega na rozluźnieniu tkanek w obrębie przedniego przedziału przedramienia, wykonywaniu neuromobilizacji oraz zastosowaniu zabiegów fizykalnych redukujących stan zapalny w obrębie podrażnienia. Dodatkowo stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, suplementację witaminą B12 oraz w zależności od stanu szynę odciążającą.

W przypadku dużych ubytków w badaniu EMG, powstaniem ubytków mięśniowych lub długo utrzymujących się dolegliwości mimo prowadzonej fizjoterapii stosuje się operacyjne uwolnienie nerwu metodą otwartą lub endoskopową. Po wykonanym zabiegu koniecznych jest kilka wizyt u fizjoterapeuty w celu rozpracowania manualnego blizny i przedziałów powięziowych.

Bibliografia

  1. Jaskólski D. J. Podstawy kliniczne zespołów cieśni. Aktualna Neurologia 2006; 6(4): 232-241.
  2. Lee H. J., Kim I., Hong J. T., Kim M. S. Early Surgical Treatment of Pronator Teres Syndrome. Journal of Korean Neurosurgical Society 2014; 55(5): 296–299.
  3. Presciutti S., Rodner C. M. Pronator Syndrome. The Journal of Hand Surgery 2011; 36(5): 907–909.
  4. Lee M. J., Paul C. LaStayo P. C. Pronator Syndrome and Other Nerve Compressions That Mimic Carpal Tunnel Syndrome. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy 2004; 34(10): 601-609.
  5. S. B. Brotzman, K. E. Wilk. Rehabilitacja ortopedyczna Tom II. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocaław 2009.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »

Sprawdź też...

uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »