Złamanie kości łódeczkowatej

Złamanie kości łódeczkowatej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej,  wykonywaniem  pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także  starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej. Złamanie to stanowi 60% wszystkich złamań spośród kości nadgarstka.

Podstawy anatomii

Kość łódeczkowata (os scaphoideum) swoim kształtem przypomina łódeczkę i jest największą kością bliższego szeregu nadgarstka. Łączy się z pięcioma innymi kośćmi. Jej bliższa powierzchnia łączy się z kością promieniową, natomiast powierzchnia dalsza z kością czworoboczną większą i czworoboczną mniejszą. Powierzchnia łokciowa łączy się z kością księżycowatą i główkowatą, a do powierzchni promieniowej przyczepia się więzadło poboczne promieniowe nadgarstka. 

Obraz kliniczny złamania kości łódeczkowatej

Do złamania kości łódeczkowatej przeważnie dochodzi podczas upadku nanadgarstek ustawiony w przeproście.

W badaniu klinicznym pacjent oprócz informacji o mechanizmie uszkodzenia, podaje:

 • Ból uciskowy w okolicy guzka kości łódeczkowatej
 • Ból podczas kompresji w stawach nadgarstka
 • Obecność obrzęku nadgarstka

Złamanie kości łódeczkowatej dobrze potwierdzić w badaniu obrazowym RTG lub rezonansem magnetycznym.

Klasyfikacja złamania kości łódeczkowatej

Dobór metody leczenia uzależniony jest od typu złamania wg skali Herberta:

 • A – złamanie stabilne
 • B – złamanie niestabilne
 • C – zrost opóźniony
 • D – staw rzekomy

Rehabilitacja i rokowania w złamaniu kości łódeczkowatej

W przypadku złamania bez przemieszczenia w pierwszym etapie stosujemy szynę gipsową w celu unieruchomienia nadgarstka i możliwości zrostu. W tym momencie ważne jest wdrożenie ćwiczeń palców, aby usprawnić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Przy złamaniach z przemieszczeniem często wymagane jest zespolenie wewnętrzne z nastawieniem metodą otwartą.

Rehabilitacja powinna obejmować:

 • Ćwiczenia izometryczne zginaczy i prostowników palców oraz kciuka
 • Ćwiczenia czynne zwiększające zakres ruchu w stawie barkowym
 • Ćwiczenia supinacji oraz zgięcia i wyprostu stawu łokciowego
 • Terapię manualną dla poprawy ruchomości w stawach pomiędzy kośćmi nadgarstka
 • Ćwiczenia przeciwobrzękowe i poprawiające krążenie
 • Ćwiczenia sprawności manualnej
 • Wspomagająco fizykoterapię

Rokowanie jest dobre. Problemy pojawiają się w przypadku braku zrostu z wytworzeniem stawu rzekomego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »

Sprawdź też...

dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
ból bicepsa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Zapalenie, lub inaczej tendinopatia ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia (LHBT) jest stanem zapalnym wspomnianej struktury, za które może odpowiadać wiele przyczyn. Stan ten może być wywołany urazem lub też stopniowo nakładającymi się zmianami przeciążeniowymi.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »