Złamanie kości łódeczkowatej

Złamanie kości łódeczkowatej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej,  wykonywaniem  pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także  starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej. Złamanie to stanowi 60% wszystkich złamań spośród kości nadgarstka.

Podstawy anatomii

Kość łódeczkowata (os scaphoideum) swoim kształtem przypomina łódeczkę i jest największą kością bliższego szeregu nadgarstka. Łączy się z pięcioma innymi kośćmi. Jej bliższa powierzchnia łączy się z kością promieniową, natomiast powierzchnia dalsza z kością czworoboczną większą i czworoboczną mniejszą. Powierzchnia łokciowa łączy się z kością księżycowatą i główkowatą, a do powierzchni promieniowej przyczepia się więzadło poboczne promieniowe nadgarstka. 

Obraz kliniczny złamania kości łódeczkowatej

Do złamania kości łódeczkowatej przeważnie dochodzi podczas upadku nanadgarstek ustawiony w przeproście.

W badaniu klinicznym pacjent oprócz informacji o mechanizmie uszkodzenia, podaje:

 • Ból uciskowy w okolicy guzka kości łódeczkowatej
 • Ból podczas kompresji w stawach nadgarstka
 • Obecność obrzęku nadgarstka

Złamanie kości łódeczkowatej dobrze potwierdzić w badaniu obrazowym RTG lub rezonansem magnetycznym.

Klasyfikacja złamania kości łódeczkowatej

Dobór metody leczenia uzależniony jest od typu złamania wg skali Herberta:

 • A – złamanie stabilne
 • B – złamanie niestabilne
 • C – zrost opóźniony
 • D – staw rzekomy

Rehabilitacja i rokowania w złamaniu kości łódeczkowatej

W przypadku złamania bez przemieszczenia w pierwszym etapie stosujemy szynę gipsową w celu unieruchomienia nadgarstka i możliwości zrostu. W tym momencie ważne jest wdrożenie ćwiczeń palców, aby usprawnić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Przy złamaniach z przemieszczeniem często wymagane jest zespolenie wewnętrzne z nastawieniem metodą otwartą.

Rehabilitacja powinna obejmować:

 • Ćwiczenia izometryczne zginaczy i prostowników palców oraz kciuka
 • Ćwiczenia czynne zwiększające zakres ruchu w stawie barkowym
 • Ćwiczenia supinacji oraz zgięcia i wyprostu stawu łokciowego
 • Terapię manualną dla poprawy ruchomości w stawach pomiędzy kośćmi nadgarstka
 • Ćwiczenia przeciwobrzękowe i poprawiające krążenie
 • Ćwiczenia sprawności manualnej
 • Wspomagająco fizykoterapię

Rokowanie jest dobre. Problemy pojawiają się w przypadku braku zrostu z wytworzeniem stawu rzekomego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »