Złamanie kości śródręcza

Lokalizacja złamania

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele. Najczęściej uszkadzana jest 5 kość śródręcza, której złamanie popularnie jest nazywane „Złamaniem bokserskim”. Pozostała część złamań kości śródręcza powstaje w wyniku różnorodnych wypadków, często komunikacyjnych.

Objawy złamania kości śródręcza

Ból przy takim złamaniu będzie bardzo intensywny, kłujący, a z każdą minutą rozlewający się na pozostałą część ręki. W przeciągu kilkudziesięciu minut przy takim złamaniu narasta duży obrzęk wraz z wyraźnym ociepleniem kontuzjowanej okolicy. Przy podobnych objawach i podejrzeniu złamania należy udać się na SOR w celu prześwietlenia dłoni.

Fizjoterapia w złamaniu kości śródręcza

RTG wykaże pęknięcie kości bez jej przemieszczenia, najlepszą opcją, która pozwoli jak najszybciej wrócić do sprawności jest specjalna orteza. W przypadku złamania z przemieszczeniem lub występującymi odłamami kostnymi należy skonsultować się z chirurgiem, ortopedą.

Praca fizjoterapeuty będzie w głównej mierze początkowo polegało na usprawnieniu odpływu obrzęku z ręki, a także wprowadzeniem w odpowiedni momencie rehabilitacji wspomnianej już niejednokrotnie techniki GRAD z pinopresury oraz innych zabiegów wspomagających ukrwienie uszkodzonej kości. Dodatkowo fizjoterapeuta może zastosować kilka innych technik. Bardzo dobrym wyjściem jest wspomożenie rehabilitacji działaniem z zakresu fizykoterapii.

Po wygojeniu złamania niejednokrotnie konieczna będzie dalsza współpraca z fizjoterapeutą, by całkowicie przywrócić sprawność dłoni.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

David Nachman

David Nachman

Absolwent AWF Kraków, UJCM oraz KWSPZ. Ukończył cykl szkoleń medycyny manualnej wg. Radosława Składowskiego oraz kursów doszkalających w tej metodzie. Fizjoterapeuta w zespole Fizjoterapia Tabor. Uczestnik wielu szkoleń o tematyce osteopatycznej oraz różnych metod terapii manualnej. "Moją drogę szkoleniową cechuje otwartość. Nie zamykam się i nie oceniam negatywnie żadnej z metod. Za to staram się wyciągnąć z każdego podejścia elementy, które związane w całość pomogą mi odnaleźć osobny klucz do wyleczenia dysfunkcji każdego pacjenta z osobna". Pasjonat tenisa, sportów walki. 8 lat grający w piłkę nożną, 4 lata trenujący biegi lekkoatletyczne.

Zobacz inne nasze wpisy