Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość ramienna składa się z trzech części. W pierwszej, najbliższej części znajduje się głowa kości ramiennej, guzek większy i guzek mniejszy. Następnie trzon, długa i najcieńsza część kości w swojej dalszej części przechodzi w część dalszą, przystosowaną do połączenia z kością łokciową i promieniową. Znajdują się tam nadkłykieć boczny i przyśrodkowy, główka oraz bloczek.

Przyczyny złamania trzonu kości ramiennej

Trzon ulega złamaniu przede wszystkim w urazach bezpośrednich, gdzie duża siła jest skierowana jest w poprzek kości ramiennej. Może do niego również dojść w urazie pośrednim, gdzie siła transferowana jest przez rękę. Najczęstszymi przyczynami są urazy sportowe w sportach kontaktowych, upadki z wysokości bezpośrednio na ramię lub w wypadki komunikacyjne.

Objawy złamania trzonu kości ramiennej

Są nimi intensywny, tępy ból, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość. Przerwanie ciągłości kości może zmienić wizualnie kształt ramienia.

Pierwsza pomoc

Ramię należy natychmiast ustabilizować względem nadgarstka i stawu łokciowego. Możemy zastosować do tego znajdujące się w otoczeniu przedmioty jak na przykład kij, kawałek kartonu czy deski i przywiązać do nich ramię za pomocą bandaża. Pomóc w odciążeniu ramienia może też prowizoryczny temblak, zrobiony na przykład z chusty. Ramię należy umieścić blisko klatki piersiowej.

Leczenie złamania trzonu kości ramiennej

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pacjenta należy jak najszybciej udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Tam zostanie wykonane badanie RTG oraz wykluczy się uszkodzenie tętnicy ramiennej, nerwu promieniowego czy wystąpienie ciasnoty przedziałów powięziowych. Na podstawie obrazu RTG ocenia się typ złamania, odległość odłamów względem siebie oraz ich przemieszczenie.

Część złamań trzonu można nie wymaga leczenia operacyjnego. Są to skośne oraz spiralne złamania bez przemieszczenia, gdzie wystarczy gips lub orteza. W złamaniach trzonu kości ramiennej dochodzić może jednak też do rozfragmentowania kości. W takich sytuacjach odłamki kości stabilizuje się metodą zamkniętą lub otwartą. Zamknięta metoda polega na ustabilizowaniu odłamów płytkami, śrubami lub gwoździami, a w metodzie otwartej instalowany jest system śrub i prętów wychodzących po za ciało. Jest to metoda umożliwiająca uzyskanie najlepszej stabilności odłamów, jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla pacjenta, więc jest stosowana tylko w razie konieczności.

Fizjoterapia po złamaniu trzonu kości ramiennej

Jej celem jest odzyskanie pełnej funkcji kończy górnej. Pierwszy etap fizjoterapii po złamaniu to przede wszystkim edukacja pacjenta i demonstracja jak poruszać się w gipsie lub ortezie, w której spędzi kolejne 6-8 tygodni. Niezwykle istotna jest tu terapia przeciwzakrzepowa oraz ćwiczenia poprawiające ukrwienie kończyny. Należy jak najczęściej mobilizować pracę nadgarstka i łopatki, aby poprzez synergie mięśniowe aktywować mięśnie jak najwydajniej. Przyśpiesza to powrót do zdrowia oraz skraca czas odzyskiwania sprawności po zdjęciu zaopatrzenia ortopedycznego. Przez cały czas trwania unieruchomienia powinno się monitorować czucie, krążenie oraz jakość ruchu poniżej unieruchomienia. Ewentualne zaburzenia mogą wynikać ze zbyt ciasnego gipsu lub nieprawidłowego założenia zespolenia, co jak najszybciej należy zgłosić lekarzowi. 

Po zdjęciu gipsu fizjoterapeuta instruuje o ćwiczeniach czynnych, jakie ma wykonywać pacjent oraz przystępuje do terapii tkanek miękkich oraz mobilizacji stawów. Po okresie unieruchomienia będą one sztywne, ponadto ślizg między poszczególnymi strukturami. Trening powinien uwzględniać wszystkie płaszczyzny ruchu w stawie ramiennym i łokciowym oraz powinien zawierać elementy neuromobilizacji.

W procesie rehabilitacji istotne jest wzięcie pod uwagę, czy u pacjenta doszło do komplikacji. Uszkodzenia pozostałych struktur czy wystąpienie ciasnoty powięziowej znacząco wydłużają proces leczenia i wymagają stosowania innych technik.

Bibliografia

  1. Hoppenfeld S., Murthy V. L. Rehabilitation of Fractures. Wydawnictwo LIPPINCOT WILLIAMS & WILKINS 2000.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »

Sprawdź też...

itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »