Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość ramienna składa się z trzech części. W pierwszej, najbliższej części znajduje się głowa kości ramiennej, guzek większy i guzek mniejszy. Następnie trzon, długa i najcieńsza część kości w swojej dalszej części przechodzi w część dalszą, przystosowaną do połączenia z kością łokciową i promieniową. Znajdują się tam nadkłykieć boczny i przyśrodkowy, główka oraz bloczek.

Przyczyny złamania trzonu kości ramiennej

Trzon ulega złamaniu przede wszystkim w urazach bezpośrednich, gdzie duża siła jest skierowana jest w poprzek kości ramiennej. Może do niego również dojść w urazie pośrednim, gdzie siła transferowana jest przez rękę. Najczęstszymi przyczynami są urazy sportowe w sportach kontaktowych, upadki z wysokości bezpośrednio na ramię lub w wypadki komunikacyjne.

Objawy złamania trzonu kości ramiennej

Są nimi intensywny, tępy ból, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość. Przerwanie ciągłości kości może zmienić wizualnie kształt ramienia.

Pierwsza pomoc

Ramię należy natychmiast ustabilizować względem nadgarstka i stawu łokciowego. Możemy zastosować do tego znajdujące się w otoczeniu przedmioty jak na przykład kij, kawałek kartonu czy deski i przywiązać do nich ramię za pomocą bandaża. Pomóc w odciążeniu ramienia może też prowizoryczny temblak, zrobiony na przykład z chusty. Ramię należy umieścić blisko klatki piersiowej.

Leczenie złamania trzonu kości ramiennej

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pacjenta należy jak najszybciej udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Tam zostanie wykonane badanie RTG oraz wykluczy się uszkodzenie tętnicy ramiennej, nerwu promieniowego czy wystąpienie ciasnoty przedziałów powięziowych. Na podstawie obrazu RTG ocenia się typ złamania, odległość odłamów względem siebie oraz ich przemieszczenie.

Część złamań trzonu można nie wymaga leczenia operacyjnego. Są to skośne oraz spiralne złamania bez przemieszczenia, gdzie wystarczy gips lub orteza. W złamaniach trzonu kości ramiennej dochodzić może jednak też do rozfragmentowania kości. W takich sytuacjach odłamki kości stabilizuje się metodą zamkniętą lub otwartą. Zamknięta metoda polega na ustabilizowaniu odłamów płytkami, śrubami lub gwoździami, a w metodzie otwartej instalowany jest system śrub i prętów wychodzących po za ciało. Jest to metoda umożliwiająca uzyskanie najlepszej stabilności odłamów, jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla pacjenta, więc jest stosowana tylko w razie konieczności.

Fizjoterapia po złamaniu trzonu kości ramiennej

Jej celem jest odzyskanie pełnej funkcji kończy górnej. Pierwszy etap fizjoterapii po złamaniu to przede wszystkim edukacja pacjenta i demonstracja jak poruszać się w gipsie lub ortezie, w której spędzi kolejne 6-8 tygodni. Niezwykle istotna jest tu terapia przeciwzakrzepowa oraz ćwiczenia poprawiające ukrwienie kończyny. Należy jak najczęściej mobilizować pracę nadgarstka i łopatki, aby poprzez synergie mięśniowe aktywować mięśnie jak najwydajniej. Przyśpiesza to powrót do zdrowia oraz skraca czas odzyskiwania sprawności po zdjęciu zaopatrzenia ortopedycznego. Przez cały czas trwania unieruchomienia powinno się monitorować czucie, krążenie oraz jakość ruchu poniżej unieruchomienia. Ewentualne zaburzenia mogą wynikać ze zbyt ciasnego gipsu lub nieprawidłowego założenia zespolenia, co jak najszybciej należy zgłosić lekarzowi. 

Po zdjęciu gipsu fizjoterapeuta instruuje o ćwiczeniach czynnych, jakie ma wykonywać pacjent oraz przystępuje do terapii tkanek miękkich oraz mobilizacji stawów. Po okresie unieruchomienia będą one sztywne, ponadto ślizg między poszczególnymi strukturami. Trening powinien uwzględniać wszystkie płaszczyzny ruchu w stawie ramiennym i łokciowym oraz powinien zawierać elementy neuromobilizacji.

W procesie rehabilitacji istotne jest wzięcie pod uwagę, czy u pacjenta doszło do komplikacji. Uszkodzenia pozostałych struktur czy wystąpienie ciasnoty powięziowej znacząco wydłużają proces leczenia i wymagają stosowania innych technik.

Bibliografia

  1. Hoppenfeld S., Murthy V. L. Rehabilitation of Fractures. Wydawnictwo LIPPINCOT WILLIAMS & WILKINS 2000.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »