Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.
Najczęściej dochodzi do złamań kręgów od piątego do siódmego. Dotyczą przeważnie grupy młodych (18-27 lat), oraz osób starszych (60<) które maja zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i/lub choroby metaboliczne. Urazy ze względu charakter urazu można podzielić na:
- urazy o mechanizmie zgięciowym,
- urazy o mechanizmie wyprostnym,
- urazy kompresyjne,
- urazy o nieznanym mechanizmie powstawania
Objawy złamania w odcinku szyjnym
W zależności od ilości uszkodzeń, zaawansowania i ucisku na struktury neuralne (w tym rdzeń) oraz naczynia, objawy mogą być bardzo różne, jednak najczęściej pojawiają się:
- ból karku
- sztywność karku
- bolesność palpacyjna
- niestabilność
- zaburzenia świadomości (łącznie z utrata, zazwyczaj stan ciężki)
- parastezje obwodowe
- porażenia (jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem rdzenia)
Nie niektórych wypadkach urazom towarzyszy różnież uszkodzenie skóry, obfite krwawienie.
Diagnostyka złamania w odcinku szyjnym
Prócz objawów które już sugerują uszkodzenie, najważniejsze jest przeprowadzenie testów neurologicznych i badań obrazowych:
- RTG
- MRI
- TK
Leczenie złamania w odcinku szyjnym
Leczenia operacyjnego wymagają złamania niestabilne, natomiast szybkiej interwencji chirurgicznej w ciągu 6 godzin – niepełny zespół porażenia poprzecznego (postępujący lub nie), widoczny ucisk na rdzeń przez przemieszczone fragmenty kostne.
W innych przypadkach można zastosować tymczasowe ograniczenie przez zastosowanie np. kołnierza. Włącza się farmakologie przeciw bólową.
Terapia złamania w odcinku szyjnym
Terapię będziemy układać względem zastosowanego leczenia szpitalnego. Jeżeli pacjent jest po zabiegu operacyjnym, w pierwszej fazie zajmiemy się trofiką, odżywieniem miejsca w którym był zabieg delikatną mobilizacja naczyniową, drenażem limfatycznym, aby ciągle występowała cyrkulacja płynów i w wyniku bezruchu nie doszło do odczynu kwasowego w tkankach.
Przydatna może okazać się manualna mobilizacja segmentów wyższych i niższych – delikatna, o ile badanie manualne nie będzie reprodukować bólu lub objawów neurologicznych.
Istotne również będzie opracowanie blizny, by w przyszłości nie powodowała ona restrykcji tkankowych.
W modelu postępowania, gdzie nie było operacji lecz została zastosowana stabilizacja zewnętrzna w postaci kołnierza, będziemy pracować nad stabilizacja czynną prostymi ćwiczeniami by angażować wiele grup mięśniowych – cel to utrzymanie trofiki i niedopuszczenie do zastoin płynów tkankowych. W tym drugim modelu, w zasadzie przygotowujemy pacjenta na dalsza rehabilitacji.
Jeżeli pacjent ma powikłania ma na skutek uszkodzenia, stłuczenia itp. rdzenia to dobieramy odpowiednie techniki neuro-rehabilitacyjne jak np. PNF, NDT – Bobath dla dorosłych. Wszystko będzie zależało od stanu pacjenta.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy