Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny  (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Najczęściej dochodzi do złamań kręgów od piątego do siódmego. Dotyczą przeważnie grupy młodych (18-27 lat), oraz osób starszych (60<) które maja zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i/lub choroby metaboliczne. Urazy ze względu charakter urazu można podzielić na:

 • urazy o mechanizmie zgięciowym,
 • urazy o mechanizmie wyprostnym,
 • urazy kompresyjne,
 • urazy o nieznanym mechanizmie powstawania

Objawy złamania w odcinku szyjnym

W zależności od ilości uszkodzeń, zaawansowania i ucisku na struktury neuralne (w tym rdzeń) oraz naczynia, objawy mogą być bardzo różne, jednak najczęściej pojawiają się:

 • ból karku
 • sztywność karku
 • bolesność palpacyjna
 • niestabilność
 • zaburzenia świadomości (łącznie z utrata, zazwyczaj stan ciężki)
 • parastezje obwodowe
 • porażenia (jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem rdzenia)

Nie niektórych wypadkach urazom towarzyszy różnież uszkodzenie skóry, obfite krwawienie.

Diagnostyka złamania w odcinku szyjnym

Prócz objawów które już sugerują uszkodzenie, najważniejsze jest przeprowadzenie testów neurologicznych i badań obrazowych:

 • RTG
 • MRI
 • TK

Leczenie złamania w odcinku szyjnym

Leczenia operacyjnego wymagają złamania niestabilne, natomiast szybkiej interwencji chirurgicznej w ciągu 6 godzin – niepełny zespół porażenia poprzecznego (postępujący lub nie), widoczny ucisk na rdzeń przez przemieszczone fragmenty kostne.

W innych przypadkach można zastosować tymczasowe ograniczenie przez zastosowanie np. kołnierza. Włącza się farmakologie przeciw bólową.

Terapia złamania w odcinku szyjnym

Terapię będziemy układać względem zastosowanego leczenia szpitalnego. Jeżeli pacjent jest po zabiegu operacyjnym, w pierwszej fazie zajmiemy się trofiką, odżywieniem miejsca w którym był zabieg delikatną mobilizacja naczyniową, drenażem limfatycznym, aby ciągle występowała cyrkulacja płynów i w wyniku bezruchu nie doszło do odczynu kwasowego w tkankach.

Przydatna może okazać się manualna mobilizacja segmentów wyższych i niższych – delikatna, o ile badanie manualne nie będzie reprodukować bólu lub objawów neurologicznych.

Istotne również będzie opracowanie blizny, by w przyszłości nie powodowała ona restrykcji tkankowych.

W modelu postępowania, gdzie nie było operacji lecz została zastosowana stabilizacja zewnętrzna w postaci kołnierza, będziemy pracować nad stabilizacja czynną prostymi ćwiczeniami by angażować wiele grup mięśniowych – cel to utrzymanie trofiki i niedopuszczenie do zastoin płynów tkankowych. W tym drugim modelu, w zasadzie przygotowujemy pacjenta na dalsza rehabilitacji.

Jeżeli pacjent ma powikłania ma na skutek uszkodzenia, stłuczenia itp. rdzenia to dobieramy odpowiednie techniki neuro-rehabilitacyjne jak np. PNF, NDT – Bobath dla dorosłych. Wszystko będzie zależało od stanu pacjenta.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »