Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny  (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Najczęściej dochodzi do złamań kręgów od piątego do siódmego. Dotyczą przeważnie grupy młodych (18-27 lat), oraz osób starszych (60<) które maja zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i/lub choroby metaboliczne. Urazy ze względu charakter urazu można podzielić na:

 • urazy o mechanizmie zgięciowym,
 • urazy o mechanizmie wyprostnym,
 • urazy kompresyjne,
 • urazy o nieznanym mechanizmie powstawania

Objawy złamania w odcinku szyjnym

W zależności od ilości uszkodzeń, zaawansowania i ucisku na struktury neuralne (w tym rdzeń) oraz naczynia, objawy mogą być bardzo różne, jednak najczęściej pojawiają się:

 • ból karku
 • sztywność karku
 • bolesność palpacyjna
 • niestabilność
 • zaburzenia świadomości (łącznie z utrata, zazwyczaj stan ciężki)
 • parastezje obwodowe
 • porażenia (jeśli mamy do czynienia z uszkodzeniem rdzenia)

Nie niektórych wypadkach urazom towarzyszy różnież uszkodzenie skóry, obfite krwawienie.

Diagnostyka złamania w odcinku szyjnym

Prócz objawów które już sugerują uszkodzenie, najważniejsze jest przeprowadzenie testów neurologicznych i badań obrazowych:

 • RTG
 • MRI
 • TK

Leczenie złamania w odcinku szyjnym

Leczenia operacyjnego wymagają złamania niestabilne, natomiast szybkiej interwencji chirurgicznej w ciągu 6 godzin – niepełny zespół porażenia poprzecznego (postępujący lub nie), widoczny ucisk na rdzeń przez przemieszczone fragmenty kostne.

W innych przypadkach można zastosować tymczasowe ograniczenie przez zastosowanie np. kołnierza. Włącza się farmakologie przeciw bólową.

Terapia złamania w odcinku szyjnym

Terapię będziemy układać względem zastosowanego leczenia szpitalnego. Jeżeli pacjent jest po zabiegu operacyjnym, w pierwszej fazie zajmiemy się trofiką, odżywieniem miejsca w którym był zabieg delikatną mobilizacja naczyniową, drenażem limfatycznym, aby ciągle występowała cyrkulacja płynów i w wyniku bezruchu nie doszło do odczynu kwasowego w tkankach.

Przydatna może okazać się manualna mobilizacja segmentów wyższych i niższych – delikatna, o ile badanie manualne nie będzie reprodukować bólu lub objawów neurologicznych.

Istotne również będzie opracowanie blizny, by w przyszłości nie powodowała ona restrykcji tkankowych.

W modelu postępowania, gdzie nie było operacji lecz została zastosowana stabilizacja zewnętrzna w postaci kołnierza, będziemy pracować nad stabilizacja czynną prostymi ćwiczeniami by angażować wiele grup mięśniowych – cel to utrzymanie trofiki i niedopuszczenie do zastoin płynów tkankowych. W tym drugim modelu, w zasadzie przygotowujemy pacjenta na dalsza rehabilitacji.

Jeżeli pacjent ma powikłania ma na skutek uszkodzenia, stłuczenia itp. rdzenia to dobieramy odpowiednie techniki neuro-rehabilitacyjne jak np. PNF, NDT – Bobath dla dorosłych. Wszystko będzie zależało od stanu pacjenta.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »

Sprawdź też...

tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »