Złamanie w obrębie twarzoczaszki – kość żuchwowa

Kość żuchwy jest elementem stawu skroniowo-żuchwowego, aparatu stomatologicznego. Prawdopodobnie jest jednym z najistotniejszych struktur w naszym ciele. Zaburzenie funkcji owego stawy może spowodować wystąpienie np. skoliozy.

Złamanie kości żuchwowej jest problem interdyscyplinarnymi dotyczy nie tylko kości ale też innych tkanek takich jak skóra, powieź, mięśnie, nerwy i naczynia tętnicze, żylne, glimfatyczne. Spowodowane jest w większości przypadków urazem w trakcie wypadku komunikacyjnego, uprawiania sportu lub bójki.W literaturze można się spotkać również ze złamaniem jatrogennym przy usuwaniu trzeciego zęba trzonowego.

Mechanizm samego złamania jest w zasadzie bardzo podobny do innych złamań kości człowieka gdzie na kość oddziałują bardzo duże siły. Powikłania jakie mogą wystąpić w trakcie i po leczeniu są tak obszerne że można na nie poświecić parę tomów książek.

Diagnostyka złamania żuchwy

Podstawą jest w zasadzie oglądanie pacjenta i zdjęcie RTG twarzoczaszki:

 • w projekcji tylko-przedniej
 • zdjęcie zatok obocznych nosa
 • ortopantomogram

Często wykonuje się TK w wizualizacji trójwymiarowej (3D). Samo złamanie kości żuchwy często jest dodatkowym problemem ponieważ na ogół pacjent trafia do szpitala w stanie ciężkim ogólnym (nie jest to spowodowane samym złamaniem kości lecz ogólnego urazu jak np. wypadek samochodowy), co niejako stawia samo zaopatrzenie tegoż złamania na końcu procedur medycznych. Podczas oglądania można zobaczyć:

 • deformacja i asymetria twarzy
 • zaburzenia zgryzu
 • patologiczna ruchomość fragmentów żuchwy i środkowej części czaszki twarzowej
 • krwawienie z jamy ustnej

Wszystkie złamania przebiegające przez uzębione odcinki żuchwy i szczęki są złamaniami otwartymi, nawet złamania w przebiegające w kontakcie z zatokami.

Leczenie złamania żuchwy

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem prostych, niepowikłanych złamań zębów, wyrostków zębodołowych, natomiast obrażenia twarzoczaszki, często z towarzyszącymi urazami wielonarządowymi i ośrodkowego układu nerwowego, są diagnozowane i leczone w ośrodkach chirurgii szczękowo-twarzowej.

Pierwszy etap leczenie złamań żuchwy polega na przywróceniu ciągłości kości z unieruchomieniem, tak aby jak najszybciej nastąpił zrost odłamów. Dalsze czynności są określane na podstawie stanu ogólnego i miejscowego pacjenta, liczby zębów, typu złamania i kilku innych czynników. Sposoby leczenia dzielimy na:

 • metody zachowawcze
 • metody chirurgiczne
 • mieszane leczenie zachowawczo-chirurgiczne

Drugim etapem jest leczenie specjalistyczne obejmujące:

 • odtworzenie ciągłości złamanych kości i symetrii twarzy
 • przywrócenie prawidłowych funkcji zgryzu
 • rozwarcia ust
 • ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych
 • inne, jeśli wystąpią dodatkowe komplikacje w wyniku wielourazowości

Terapia złamania żuchwy

Rehabilitacja stomatologiczna jest kluczowym elementem specjalistycznego leczenia pacjenta. Zakłada ona przywracanie zakresów ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, ćwiczenia nad prawidłowym torem otwierania ust, kreacji trofiki mięśniowej, regulacji napięcia nerwowo-mięśniowego.

Do  częstych powikłań z jakimi pacjent trafia do gabinetu osteopatycznego są bóle głowy, zaburzenia snu, omamy słuchowe i/lub zaburzenia słuchu oraz wady postawy o charakterze zstępującym. Rzadziej się spotyka zaburzenia z artykulacją i oddychaniem.

W wielu przypadkach techniki osteopatyczne regulujące naturalne procesy regeneracji/regulacji przynoszą dobre efekty np. jeśli występują zaburzenia na podłożu układu nerwowego lub dystrybucji płynów odżywczych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

Tomasz Łukawski

Tomasz Łukawski

Założyciel Tomasz Łukawski osteopatia fizjoterapia masaż. Fizjoterapeuta po Uniwersytecie Jagielońskim Collegium Medicum, obecnie student Medycyny Osteopatycznej na Akademii Osteopatii. Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, zdobywane w ciężkiej pracy w szpitalach (oddział hematologi, onkologii, pulmonologii, ortopedii i neurologii) oraz przychodni wielospecjalistycznej zajmującej się najbardziej skomplikowanymi przypadkami, różnych specjalizacji z całej Polski. W 2018 r podczas targów "Bliżej zdrowia - bliżej natury" wygłosił obszerny referat po tytułem: "Synteza metod fizjoterapeutycznych jako możliwość holistycznej diagnostyki/leczenia pacjenta". Uczestnik wielu kursów i konferencji naukowych, które poszerzyły horyzonty zawodowej pasji. W wolnych chwilach miłośnik literatury pięknej, sztuki, przyrody oraz jazzu i filmów z Jamesem Bondem.

Zobacz inne nasze wpisy