Złamanie w obrębie twarzoczaszki – kość żuchwowa

Złamanie w obrębie twarzoczaszki – kość żuchwowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kość żuchwy jest elementem stawu skroniowo-żuchwowego, aparatu stomatologicznego. Prawdopodobnie jest jednym z najistotniejszych struktur w naszym ciele. Zaburzenie funkcji owego stawy może spowodować wystąpienie np. skoliozy.

Złamanie kości żuchwowej jest problem interdyscyplinarnymi dotyczy nie tylko kości ale też innych tkanek takich jak skóra, powieź, mięśnie, nerwy i naczynia tętnicze, żylne, glimfatyczne. Spowodowane jest w większości przypadków urazem w trakcie wypadku komunikacyjnego, uprawiania sportu lub bójki.W literaturze można się spotkać również ze złamaniem jatrogennym przy usuwaniu trzeciego zęba trzonowego.

Mechanizm samego złamania jest w zasadzie bardzo podobny do innych złamań kości człowieka gdzie na kość oddziałują bardzo duże siły. Powikłania jakie mogą wystąpić w trakcie i po leczeniu są tak obszerne że można na nie poświecić parę tomów książek.

Diagnostyka złamania żuchwy

Podstawą jest w zasadzie oglądanie pacjenta i zdjęcie RTG twarzoczaszki:

 • w projekcji tylko-przedniej
 • zdjęcie zatok obocznych nosa
 • ortopantomogram

Często wykonuje się TK w wizualizacji trójwymiarowej (3D). Samo złamanie kości żuchwy często jest dodatkowym problemem ponieważ na ogół pacjent trafia do szpitala w stanie ciężkim ogólnym (nie jest to spowodowane samym złamaniem kości lecz ogólnego urazu jak np. wypadek samochodowy), co niejako stawia samo zaopatrzenie tegoż złamania na końcu procedur medycznych. Podczas oglądania można zobaczyć:

 • deformacja i asymetria twarzy
 • zaburzenia zgryzu
 • patologiczna ruchomość fragmentów żuchwy i środkowej części czaszki twarzowej
 • krwawienie z jamy ustnej

Wszystkie złamania przebiegające przez uzębione odcinki żuchwy i szczęki są złamaniami otwartymi, nawet złamania w przebiegające w kontakcie z zatokami.

Leczenie złamania żuchwy

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem prostych, niepowikłanych złamań zębów, wyrostków zębodołowych, natomiast obrażenia twarzoczaszki, często z towarzyszącymi urazami wielonarządowymi i ośrodkowego układu nerwowego, są diagnozowane i leczone w ośrodkach chirurgii szczękowo-twarzowej.

Pierwszy etap leczenie złamań żuchwy polega na przywróceniu ciągłości kości z unieruchomieniem, tak aby jak najszybciej nastąpił zrost odłamów. Dalsze czynności są określane na podstawie stanu ogólnego i miejscowego pacjenta, liczby zębów, typu złamania i kilku innych czynników. Sposoby leczenia dzielimy na:

 • metody zachowawcze
 • metody chirurgiczne
 • mieszane leczenie zachowawczo-chirurgiczne

Drugim etapem jest leczenie specjalistyczne obejmujące:

 • odtworzenie ciągłości złamanych kości i symetrii twarzy
 • przywrócenie prawidłowych funkcji zgryzu
 • rozwarcia ust
 • ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych
 • inne, jeśli wystąpią dodatkowe komplikacje w wyniku wielourazowości

Terapia złamania żuchwy

Rehabilitacja stomatologiczna jest kluczowym elementem specjalistycznego leczenia pacjenta. Zakłada ona przywracanie zakresów ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, ćwiczenia nad prawidłowym torem otwierania ust, kreacji trofiki mięśniowej, regulacji napięcia nerwowo-mięśniowego.

Do  częstych powikłań z jakimi pacjent trafia do gabinetu osteopatycznego są bóle głowy, zaburzenia snu, omamy słuchowe i/lub zaburzenia słuchu oraz wady postawy o charakterze zstępującym. Rzadziej się spotyka zaburzenia z artykulacją i oddychaniem.

W wielu przypadkach techniki osteopatyczne regulujące naturalne procesy regeneracji/regulacji przynoszą dobre efekty np. jeśli występują zaburzenia na podłożu układu nerwowego lub dystrybucji płynów odżywczych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
mięsień ramienny ból
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Przeciążenie mięśnia ramiennego

Ból w obszarze ramienia nie zawsze ma jasno określoną lokalizację. Do przyczyn takich problemów należy właśnie przeciążenie mięśnia ramiennego.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »

Sprawdź też...

toriel bakera
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera powstaje poprzez zwiększenie płynu maziowego zalegającego w dole podkolanowym. Torbiele mogą mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapeuty z uczuciem pełności i niewielkiej bolesności w tylnej części stawu kolanowego.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »