Złamanie w obrębie twarzoczaszki – kość żuchwowa

Złamanie w obrębie twarzoczaszki – kość żuchwowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kość żuchwy jest elementem stawu skroniowo-żuchwowego, aparatu stomatologicznego. Prawdopodobnie jest jednym z najistotniejszych struktur w naszym ciele. Zaburzenie funkcji owego stawy może spowodować wystąpienie np. skoliozy.

Złamanie kości żuchwowej jest problem interdyscyplinarnymi dotyczy nie tylko kości ale też innych tkanek takich jak skóra, powieź, mięśnie, nerwy i naczynia tętnicze, żylne, glimfatyczne. Spowodowane jest w większości przypadków urazem w trakcie wypadku komunikacyjnego, uprawiania sportu lub bójki.W literaturze można się spotkać również ze złamaniem jatrogennym przy usuwaniu trzeciego zęba trzonowego.

Mechanizm samego złamania jest w zasadzie bardzo podobny do innych złamań kości człowieka gdzie na kość oddziałują bardzo duże siły. Powikłania jakie mogą wystąpić w trakcie i po leczeniu są tak obszerne że można na nie poświecić parę tomów książek.

Diagnostyka złamania żuchwy

Podstawą jest w zasadzie oglądanie pacjenta i zdjęcie RTG twarzoczaszki:

 • w projekcji tylko-przedniej
 • zdjęcie zatok obocznych nosa
 • ortopantomogram

Często wykonuje się TK w wizualizacji trójwymiarowej (3D). Samo złamanie kości żuchwy często jest dodatkowym problemem ponieważ na ogół pacjent trafia do szpitala w stanie ciężkim ogólnym (nie jest to spowodowane samym złamaniem kości lecz ogólnego urazu jak np. wypadek samochodowy), co niejako stawia samo zaopatrzenie tegoż złamania na końcu procedur medycznych. Podczas oglądania można zobaczyć:

 • deformacja i asymetria twarzy
 • zaburzenia zgryzu
 • patologiczna ruchomość fragmentów żuchwy i środkowej części czaszki twarzowej
 • krwawienie z jamy ustnej

Wszystkie złamania przebiegające przez uzębione odcinki żuchwy i szczęki są złamaniami otwartymi, nawet złamania w przebiegające w kontakcie z zatokami.

Leczenie złamania żuchwy

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem prostych, niepowikłanych złamań zębów, wyrostków zębodołowych, natomiast obrażenia twarzoczaszki, często z towarzyszącymi urazami wielonarządowymi i ośrodkowego układu nerwowego, są diagnozowane i leczone w ośrodkach chirurgii szczękowo-twarzowej.

Pierwszy etap leczenie złamań żuchwy polega na przywróceniu ciągłości kości z unieruchomieniem, tak aby jak najszybciej nastąpił zrost odłamów. Dalsze czynności są określane na podstawie stanu ogólnego i miejscowego pacjenta, liczby zębów, typu złamania i kilku innych czynników. Sposoby leczenia dzielimy na:

 • metody zachowawcze
 • metody chirurgiczne
 • mieszane leczenie zachowawczo-chirurgiczne

Drugim etapem jest leczenie specjalistyczne obejmujące:

 • odtworzenie ciągłości złamanych kości i symetrii twarzy
 • przywrócenie prawidłowych funkcji zgryzu
 • rozwarcia ust
 • ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych
 • inne, jeśli wystąpią dodatkowe komplikacje w wyniku wielourazowości

Terapia złamania żuchwy

Rehabilitacja stomatologiczna jest kluczowym elementem specjalistycznego leczenia pacjenta. Zakłada ona przywracanie zakresów ruchu w stawie skroniowo-żuchwowym, ćwiczenia nad prawidłowym torem otwierania ust, kreacji trofiki mięśniowej, regulacji napięcia nerwowo-mięśniowego.

Do  częstych powikłań z jakimi pacjent trafia do gabinetu osteopatycznego są bóle głowy, zaburzenia snu, omamy słuchowe i/lub zaburzenia słuchu oraz wady postawy o charakterze zstępującym. Rzadziej się spotyka zaburzenia z artykulacją i oddychaniem.

W wielu przypadkach techniki osteopatyczne regulujące naturalne procesy regeneracji/regulacji przynoszą dobre efekty np. jeśli występują zaburzenia na podłożu układu nerwowego lub dystrybucji płynów odżywczych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »