Anatomia
Wyrostek łokciowy jest częścią kości łokciowej. Znajduje się w tylnej, bliższej części kości łokciowej, stanowi górne zakończenie kości. Jako najbardziej wysunięta część łokcia jest szczególnie podatny na urazy.
Objawy oraz diagnostyka złamania wyrostka łokciowego
Przyczyną urazu może być bezpośredni uraz lub upadek na wyprostowaną kończynę górną. Pacjent w wywiadzie będzie zgłaszał:
- Nagły, wyraźny początek bólu (urazowy)
- Ostry ból w tylnej części stawu
W celu prawidłowej oceny oraz zaopatrzenia urazu w pierwszej kolejności powinno zostać wykonane badanie RTG. Jeżeli złamanie nie jest przemieszczone oraz jest stabilne, zazwyczaj pacjent będzie w stanie wyprostować staw łokciowy.
Możliwe leczenie złamania wyrostka łokciowego
W pierwszym okresie leczenie obejmuje unieruchomienie za pomocą szyny gipsowej. W tym okresie w celu przyspieszenia zrostu kostnego mogą być wykonywane techniki pinopresury oraz klawiterapii. Wykorzystywne też mogą być różnego rodzaju zabiegi fizykalne mające na celu poprawę warunków gojenia.
Dalsza fizjoterapia polega głównie na zapobieganiu negatywnym skutkom unieruchomienia stawu. Stosuje się techniki terapii manualnej, techniki osteopatyczne, pinopresurę, ćwiczenia ruchomości oraz siły stawu łokciowego.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)