Złamanie żeber

Złamanie żeber

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zdarzenie, w którym doszło do urazu i bólu w klatce piersiowej, może oznaczać, iż doszło do pęknięcia lub złamania żebra. Konsekwencją urazu są odczuwalne dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, zazwyczaj podczas oddychania, a także ruchów i ucisku,

Nie zawsze ból pourazowy klatki piersiowej oznacz złamanie, jednak jeśli ból jest ostry i nie ustępuje, mogło dojść do pęknięcia kości. Warto wówczas udać się na diagnostykę obrazową, wykonać zdjęcie RTG, aby określić stan struktury kostnej, potwierdzić/wykluczyć złamanie oraz jego ewentualną dokładną lokalizację. Zdjęcie pozwoli również wykluczyć inne patologie mogące być konsekwencją złamania. Złamanie żebra cechuje się odczuciem silnego tępego bólu, często jest to ostry ból o dużym nasileniu.

Mechanizm złamania żebra

Do złamań dochodzi w wyniku mocnego uderzenia w klatkę piersiową, jednak w przypadku chorób takich jak osteoporoza, delikatniejszy bodziec np. kaszel, może spowodować uszkodzenie kości.

Dolegliwości bólowe zależą od stopnia złamania, lokalizacji oraz rozległości. Zdarza się, że w konsekwencji urazu dochodzi do podrażnienia innych struktur np. nerwów międzyżebrowych, mięśni. Odczucia bólowe są wówczas bardziej nasilone.

Objawy złamania

W przypadku złamania dochodzi do utrudnienia oddychania. Żebra w ruchu oddechowym wykonują ciągłą pracę, a zatem ruchomość żeber podczas złamania wzmaga ból. Oddech może stać się wtedy płytszy aby nie powodować dodatkowego cierpienia. Wokół miejsca złamania, na powierzchni skóry mogą pojawić się krwawe podbiegnięcia oraz obrzęk. Ucisk okolicy złamanego żebra spowoduje nasilenie bólu.

Diagnostyka oraz leczenie złamania żeber

Podstawowy badaniem, a jednocześnie najistotniejszym jest wykonanie zdjęcia RTG. Pozwoli ono określić miejsce złamanie oraz jego stopień. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu można również wykluczyć wpływ złamania na struktury wewnątrz klatki.

Zdarza się, że rozległe złamanie prowadzi do  uszkodzenia np. opłucnej. W przypadku dużego bólu żebra, niepoprzedzonego urazem, dodatkowo wykonuje się badanie scyntygrafii aby określić gęstość tkanki kostnej. Jeśli złamanie jest rozległe, a ból bardzo duży, początkowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą być konieczne.

Specjalna opaska uciskowa na klatkę piersiową będzie niwelować odczucia bólowe. Pacjent nie powinien przesilać się i wykonywać wzmożonej aktywności fizycznej.

Jeśli chodzi o leczenie fizjoterapeutyczne, początkowo będzie ono obejmowało działanie przeciwbólowo-przeciwzapalne. Odpowiednia nowoczesna fizykoterapia np. laseroterapia wysokoenergetyczna ograniczy odczucia bólowe oraz obrzęk.

Jeśli wokół miejsca urazu powstał obrzęk, konieczne będzie wykonanie drenażu manualnego danej okolicy oraz kinesiotaping. Leczenie żebra może trwać od 3-6 tygodni.

Usunięcie wzmożonych napięć mięśniowych klatki piersiowej, powstałych wtórnie do urazu,jest także ważne dla odpowiedniej ruchomości klatki piersiowej.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

blizna
Blog
Łukasz Birycki

Pieprzyk powodem operacji kolana

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »

Sprawdź też...

zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »