Złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej

Złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Lokalizacja złamania

Szyjka kości udowej to element łączący głowę tejże kości z trzonem. Ze względu na swoją szczególną lokalizację jest ona szczególnie narażona na złamania o typie zmęczeniowym.

Tego typu uraz nie jest łatwo szybko zdiagnozować i powiązać z urazem kostnym. Na pierwszy rzut oka uszkodzenia kości kojarzą się z nagłym, konkretnym urazem, wypadkiem, powodującym natychmiastowy, intensywny ból.

Przyczyny złamania zmęczeniowego

Podstawową przyczyną tworzenia się złamania szyjki kości udowej jest zaburzenie proporcji aktywności, treningu sportowego do odpoczynku i odnowy biologicznej. Bieganie w źle dobranym lub zużytym obuwiu będzie przeszkadzało w amortyzacji i przenoszeniu sił fizycznych od stopy do biodra.

Osoby mocno aktywne fizycznie zapobiegając takim urazom, oprócz odpoczynku powinna zadbać o odpowiednie odżywianie, nawodnienie i suplementację. Bardzo istotną wskazówką dla sportowców chcących uchronić się od tej dolegliwości jest niezaniedbywanie w treningu treningu siłowego. Silny, sprawnie działający układ mięśniowy będzie podstawową linią obrony Twoich kości.

Złamania zmęczeniowe szyjki kości udowej są też częstą domeną osób starszych. W wyniku chorób towarzyszących, takich jak np. osteoporoza, osteopenia lub innych chorób osłabiających strukturę tkanki kostnej, nawet niewielkie czynności mogą prowadzić do złamania.

Lokalizacja oraz charakter dolegliwości

W przypadku tego typu urazów ból i dyskomfort w początkowej fazie będą niewielkie i odczuwalne zazwyczaj pod koniec aktywności fizycznej. Dodatkowo z dłużej trwającym zmęczeniem eksploatowanej
okolicy po treningu. Na początku te odczucia lubią nasilać się w skali tygodni, lecz z czasem każdy kolejny trening, aktywność fizyczna będą mogły je wyraźnie spotęgować.

Ból będzie lokalizował się głęboko w rejonie pachwiny. Należy zwrócić uwagę na ocieplenie okolicy pachwiny i jej zaczerwienienie, co będzie się wiązało ze stanem zapalnym i obrzękiem towarzyszącym temu złamaniu. W zaawansowanej fazie najczęściej pacjent odczuwa dyskomfort w czynnościach dnia codziennego. Rozlewający się obrzęk w okolicy złamania nie rzadko będzie powodował rozprężenie okolicznych tkanek, mogące skutkować różnorodnymi promieniowaniami po całym udzie, do kolana, a czasem nawet stopy. Będzie to związane ze zwiększonym ciśnieniem na gęsto przebiegających w tej okolicy naczyniach krwionośnych i nerwach.

W celu potwierdzenia diagnozy pacjent powinien zostać skierowany na RTG bądź MRI oraz skonsultowany z ortopedą.

Fizjoterapia złamania szyjki kości udowej

W fizjoterapii złamań zmęczeniowych w pierwszej kolejności należy  zadbać o swobodny odpływ krwi żylnej, która będzie transportowała zbędne produkty przemiany materii z urazowego miejsca, pomagając zmniejszać się okolicznemu obrzękowi.

Następnie niezbędnym będzie pomoc w umożliwieniu dopływu jak największej ilości krwi tętniczej, której dopływ do poszkodowanego miejsca będzie niezbędny w procesie regeneracji. Tutaj fizjoterapeuta powinien sprawdzić i opracować dół biodrowy, więzadło pachwinowe, otwór zasłonowy i odpowiednie bruzdy międzymięśniowe w masie mięśni pośladkowych. Przydatna w leczeniu będzie technika GRAD z pinopresury stosowana nad miejscem złamania, której działanie pomoże w prawidłowym zroście kostnym. Warto wspomóc się także zabiegami fizykalnymi, takimi jak: laser wysokoenergetyczny, pole magnetyczne czy krioterapia.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji! Najefektywniejsze działanie w tym zakresie osiągnie się po konsultacjach z odpowiednim dietetykiem. W powrocie do aktywności należy zachować szczególną rozwagę i wdrażać w odpowiedniej fazie rehabilitacji odpowiednie obciążanie zajętej kończyny, a także ćwiczenia, które krok po kroku pomogą w uzyskaniu sprawności.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »

Sprawdź też...

zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »