Złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej

Złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Lokalizacja złamania

Szyjka kości udowej to element łączący głowę tejże kości z trzonem. Ze względu na swoją szczególną lokalizację jest ona szczególnie narażona na złamania o typie zmęczeniowym.

Tego typu uraz nie jest łatwo szybko zdiagnozować i powiązać z urazem kostnym. Na pierwszy rzut oka uszkodzenia kości kojarzą się z nagłym, konkretnym urazem, wypadkiem, powodującym natychmiastowy, intensywny ból.

Przyczyny złamania zmęczeniowego

Podstawową przyczyną tworzenia się złamania szyjki kości udowej jest zaburzenie proporcji aktywności, treningu sportowego do odpoczynku i odnowy biologicznej. Bieganie w źle dobranym lub zużytym obuwiu będzie przeszkadzało w amortyzacji i przenoszeniu sił fizycznych od stopy do biodra.

Osoby mocno aktywne fizycznie zapobiegając takim urazom, oprócz odpoczynku powinna zadbać o odpowiednie odżywianie, nawodnienie i suplementację. Bardzo istotną wskazówką dla sportowców chcących uchronić się od tej dolegliwości jest niezaniedbywanie w treningu treningu siłowego. Silny, sprawnie działający układ mięśniowy będzie podstawową linią obrony Twoich kości.

Złamania zmęczeniowe szyjki kości udowej są też częstą domeną osób starszych. W wyniku chorób towarzyszących, takich jak np. osteoporoza, osteopenia lub innych chorób osłabiających strukturę tkanki kostnej, nawet niewielkie czynności mogą prowadzić do złamania.

Lokalizacja oraz charakter dolegliwości

W przypadku tego typu urazów ból i dyskomfort w początkowej fazie będą niewielkie i odczuwalne zazwyczaj pod koniec aktywności fizycznej. Dodatkowo z dłużej trwającym zmęczeniem eksploatowanej
okolicy po treningu. Na początku te odczucia lubią nasilać się w skali tygodni, lecz z czasem każdy kolejny trening, aktywność fizyczna będą mogły je wyraźnie spotęgować.

Ból będzie lokalizował się głęboko w rejonie pachwiny. Należy zwrócić uwagę na ocieplenie okolicy pachwiny i jej zaczerwienienie, co będzie się wiązało ze stanem zapalnym i obrzękiem towarzyszącym temu złamaniu. W zaawansowanej fazie najczęściej pacjent odczuwa dyskomfort w czynnościach dnia codziennego. Rozlewający się obrzęk w okolicy złamania nie rzadko będzie powodował rozprężenie okolicznych tkanek, mogące skutkować różnorodnymi promieniowaniami po całym udzie, do kolana, a czasem nawet stopy. Będzie to związane ze zwiększonym ciśnieniem na gęsto przebiegających w tej okolicy naczyniach krwionośnych i nerwach.

W celu potwierdzenia diagnozy pacjent powinien zostać skierowany na RTG bądź MRI oraz skonsultowany z ortopedą.

Fizjoterapia złamania szyjki kości udowej

W fizjoterapii złamań zmęczeniowych w pierwszej kolejności należy  zadbać o swobodny odpływ krwi żylnej, która będzie transportowała zbędne produkty przemiany materii z urazowego miejsca, pomagając zmniejszać się okolicznemu obrzękowi.

Następnie niezbędnym będzie pomoc w umożliwieniu dopływu jak największej ilości krwi tętniczej, której dopływ do poszkodowanego miejsca będzie niezbędny w procesie regeneracji. Tutaj fizjoterapeuta powinien sprawdzić i opracować dół biodrowy, więzadło pachwinowe, otwór zasłonowy i odpowiednie bruzdy międzymięśniowe w masie mięśni pośladkowych. Przydatna w leczeniu będzie technika GRAD z pinopresury stosowana nad miejscem złamania, której działanie pomoże w prawidłowym zroście kostnym. Warto wspomóc się także zabiegami fizykalnymi, takimi jak: laser wysokoenergetyczny, pole magnetyczne czy krioterapia.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji! Najefektywniejsze działanie w tym zakresie osiągnie się po konsultacjach z odpowiednim dietetykiem. W powrocie do aktywności należy zachować szczególną rozwagę i wdrażać w odpowiedniej fazie rehabilitacji odpowiednie obciążanie zajętej kończyny, a także ćwiczenia, które krok po kroku pomogą w uzyskaniu sprawności.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »

Sprawdź też...

zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
blizna
Blog
Łukasz Birycki

Pieprzyk powodem operacji kolana

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »