Lokalizacja złamania
Szyjka kości udowej to element łączący głowę tejże kości z trzonem. Ze względu na swoją szczególną lokalizację jest ona szczególnie narażona na złamania o typie zmęczeniowym.
Tego typu uraz nie jest łatwo szybko zdiagnozować i powiązać z urazem kostnym. Na pierwszy rzut oka uszkodzenia kości kojarzą się z nagłym, konkretnym urazem, wypadkiem, powodującym natychmiastowy, intensywny ból.
Przyczyny złamania zmęczeniowego
Podstawową przyczyną tworzenia się złamania szyjki kości udowej jest zaburzenie proporcji aktywności, treningu sportowego do odpoczynku i odnowy biologicznej. Bieganie w źle dobranym lub zużytym obuwiu będzie przeszkadzało w amortyzacji i przenoszeniu sił fizycznych od stopy do biodra.
Osoby mocno aktywne fizycznie zapobiegając takim urazom, oprócz odpoczynku powinna zadbać o odpowiednie odżywianie, nawodnienie i suplementację. Bardzo istotną wskazówką dla sportowców chcących uchronić się od tej dolegliwości jest niezaniedbywanie w treningu treningu siłowego. Silny, sprawnie działający układ mięśniowy będzie podstawową linią obrony Twoich kości.
Złamania zmęczeniowe szyjki kości udowej są też częstą domeną osób starszych. W wyniku chorób towarzyszących, takich jak np. osteoporoza, osteopenia lub innych chorób osłabiających strukturę tkanki kostnej, nawet niewielkie czynności mogą prowadzić do złamania.
Lokalizacja oraz charakter dolegliwości
W przypadku tego typu urazów ból i dyskomfort w początkowej fazie będą niewielkie i odczuwalne zazwyczaj pod koniec aktywności fizycznej. Dodatkowo z dłużej trwającym zmęczeniem eksploatowanej
okolicy po treningu. Na początku te odczucia lubią nasilać się w skali tygodni, lecz z czasem każdy kolejny trening, aktywność fizyczna będą mogły je wyraźnie spotęgować.
Ból będzie lokalizował się głęboko w rejonie pachwiny. Należy zwrócić uwagę na ocieplenie okolicy pachwiny i jej zaczerwienienie, co będzie się wiązało ze stanem zapalnym i obrzękiem towarzyszącym temu złamaniu. W zaawansowanej fazie najczęściej pacjent odczuwa dyskomfort w czynnościach dnia codziennego. Rozlewający się obrzęk w okolicy złamania nie rzadko będzie powodował rozprężenie okolicznych tkanek, mogące skutkować różnorodnymi promieniowaniami po całym udzie, do kolana, a czasem nawet stopy. Będzie to związane ze zwiększonym ciśnieniem na gęsto przebiegających w tej okolicy naczyniach krwionośnych i nerwach.
W celu potwierdzenia diagnozy pacjent powinien zostać skierowany na RTG bądź MRI oraz skonsultowany z ortopedą.
Fizjoterapia złamania szyjki kości udowej
W fizjoterapii złamań zmęczeniowych w pierwszej kolejności należy zadbać o swobodny odpływ krwi żylnej, która będzie transportowała zbędne produkty przemiany materii z urazowego miejsca, pomagając zmniejszać się okolicznemu obrzękowi.
Następnie niezbędnym będzie pomoc w umożliwieniu dopływu jak największej ilości krwi tętniczej, której dopływ do poszkodowanego miejsca będzie niezbędny w procesie regeneracji. Tutaj fizjoterapeuta powinien sprawdzić i opracować dół biodrowy, więzadło pachwinowe, otwór zasłonowy i odpowiednie bruzdy międzymięśniowe w masie mięśni pośladkowych. Przydatna w leczeniu będzie technika GRAD z pinopresury stosowana nad miejscem złamania, której działanie pomoże w prawidłowym zroście kostnym. Warto wspomóc się także zabiegami fizykalnymi, takimi jak: laser wysokoenergetyczny, pole magnetyczne czy krioterapia.
Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i suplementacji! Najefektywniejsze działanie w tym zakresie osiągnie się po konsultacjach z odpowiednim dietetykiem. W powrocie do aktywności należy zachować szczególną rozwagę i wdrażać w odpowiedniej fazie rehabilitacji odpowiednie obciążanie zajętej kończyny, a także ćwiczenia, które krok po kroku pomogą w uzyskaniu sprawności.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy