Zwichnięcie stawu biodrowego

Zwichnięcie stawu biodrowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Mechanizm zwichnięcia stawu biodrowego

Klasyczna sytuacja występuje, kiedy podczas wypadku samochodowego uderzamy kolanem w deskę rozdzielczą, co powoduje przeniesienie siły wzdłuż kości udowej, wypychając ją poza tylną część powierzchni księżycowatej, która stanowi panewkę stawową dla głowy kości udowej. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przemieszczeniem tylnym kości udowej, które stanowi 90% przypadków zwichnięć stawu biodrowego. 10 % to zwichnięcia typu przedniego. Duży odsetek osób narażonych na zwichnięcia stawu biodrowego to sportowcy uprawiający sporty ekstremalne takie jak wspinaczka górska, football amerykański, narciarstwo alpejskie czy snowboard. Charakterystycznym ułożeniem biodra po wypadku ze zwichnięciem typu tylnego będzie jego ułożenie w pozycji przywiedzenia, rotacji wewnętrznej i zgięcia.

Objawy zwichnięcia stawu biodrowego

Gdy dojdzie do urazu, oprócz charakterystycznego bólu utrudniającego jakiekolwiek ruchy w stawie biodrowym mogą pojawić się:

  • dynamicznie narastający obrzęk
  • rozległy krwiak
  • osłabienie czucia i siły w kończynie dolnej, często będzie to stopa (na skutek ucisku nerwu kulszowego)

Leczenie zwichnięcia stawu biodrowego

W pierwszej kolejności należy niezwłocznie udać się do szpitala, aby wykonać badania wykluczające złamania struktur kostnych stawu. Jeśli do zwichnięcia doszło bez złamania, to lekarz w znieczuleniu wykona repozycję zamkniętą dotkniętego stawu. Czas gra tu dużą rolę. Jeśli nie podejmiesz odpowiednio szybkiego działania, na skutek ucisku naczyń krwionośnych może dojść do martwicy głowy kości udowej.

        Do operacji powinno dojść gdy:

  • repozycja zamknięta nie powiedzie się
  • występuje złamanie panewki
  • w badaniu będą widoczne odłamy kostne – wystąpi ucisk na naczynia krwionośne, nerwy

Fizjoterapia po zwichnięciu stawu biodrowego

Po tego typu incydencie bardzo wskazana jest współpraca z fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta podejmie działania, które zmniejszą obrzęk i zresorbują krwiaka. Technikami z pinopresury będzie możliwe uzyskanie istotnych efektów przeciwbólowych. Na odpowiednim etapie terapii zostaną wdrożone ćwiczenia stabilizacyjne, które pomogą w odzyskaniu utraconej siły mięśniowej i zabezpieczeniu przed potencjalnymi urazami w przyszłości.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »
uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »