Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Staw łokciowy złożony jest z 3 połączeń stawowych: kości ramiennej z kością łokciową, kością promieniową oraz kości łokciowej z kością promieniową. Objęty jest wspólną torebką stawową. W stawie łokciowym wykonywane są ruchy zgięcia i wyprostu, natomiast w obrębie stawu łokciowo-promieniowego bliższego ruchy nawracania i odwracania. Stawy te wzmocnione są przez więzadła poboczne łockiowe oraz promieniowe, a także przez więzadło pierścieniowate.

Objawy oraz diagnostyka zwichnięcia stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego rozpoznać można stosunkowo łatwo. Do objawów zaliczamy:

  • Zniekształcenie obrysu stawu łokciowego
  • Występującą opuchliznę
  • Próba wykonania jakiegokolwiek ruchu wywołuje ból

Do zwichnięcia stawu łokciowego zazwyczaj dochodzi przy upadku z wysokości. Pacjent w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do placówki SOR, gdzie uraz będzie mógł zostać prawidłowo zaopatrzony. Leczenie w stanie ostrym polega na nastawieniu zwichniętego stawu, by przywrócić właściwy przepływ krwi w obrębie przedramienia. W procesie diagnostyki często wymagane jest również RTG ze względu na możliwe współistniejące złamanie kości promieniowej bądź wyrostka dziobiastego. Ocenie powinny zostać także więzadła poboczne.

Możliwe leczenie zwichnięcia stawu łokciowego

Po nastawieniu stawu, istotne jest przystąpienie do fizjoterapii, by ograniczyć negatywne skutki urazu. W pierwszej fazie terapeuta skupiać się będzie na ograniczeniu obrzęku. W tym celu może użyć:

  • Technik wspomagających odpływ żylny z regionu kończyny górnej
  • Fizykoterapii
  • Tapingu

Po przeminięciu fazy ostrej fizjoterapia skupia się na odzyskaniu siły oraz zakresu ruchomości stawu. W tym celu stosowane są następujące podejścia:

  • Terapia manualna
  • Pinopresura
  • Trening oporowy

W przypadku zwichnięć przebiegających wraz z złamaniem w celu przyspieszenia zrostu kostnego można stosować techniki pinopresury czy też klawiterapii. Do właściwej fizjoterapii przystępuje się po uzyskaniu zrostu kostnego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości-wiedzy pacjenta,
i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych
w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
mięsień ramienny ból
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Przeciążenie mięśnia ramiennego

Ból w obszarze ramienia nie zawsze ma jasno określoną lokalizację. Do przyczyn takich problemów należy właśnie przeciążenie mięśnia ramiennego.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »